DUİSBURG ESSEN ÜNİVERSİTESİNDEN MKÜY'YE ZİYARET

Güneydoğu gezisi çerçevesinde Hatay'a gelen Duisburg-Essen Üniversitesi Turkistik (Türkçe Öğretmenliği) Bölümü Erasmus Koordinatörü Berin Uyar, öğrencileriyle birlikte Mustafa Kemal Üniversitesini (MKÜ) ziyaret etti.
DUİSBURG ESSEN ÜNİVERSİTESİNDEN MKÜY'YE ZİYARET
 MKÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Erasmus Koordinatörü Doç. Dr. Eyyup Coşkun, Erasmus Programı kapsamında anlaşma yaptıkları Duisburg Essen Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümü öğretim elemanları ve öğrencilerini misafir etmekten mutluluk duyduklarını kaydetti.
     Erasmus kapsamında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini bir an önce başlatmak istediklerini ifade eden Çoşkun, bu konuda gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.

     Uyar da, Almanya'da, Türkiye dışında Türkçe öğretmeni yetiştiren tek bölüm olduklarını kaydetti.
     ''Turkistik'' adı altında bölüm kurduklarını ve gönüllü öğrencilerle çalıştıklarını vurgulayan Uyar, her yıl 100 kadar öğrenci mezun etiklerini bunların büyük çoğunluğunun Almanya'da öğretmenlik yaptığını belirtti.
     Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aynur Özfırat ise ziyaretin anısına konuklarına çeşitli hediyeler verdi.
     Daha sonra Duisburg-Essen Üniversitesi Turkistik (Türkçe Öğretmenliği) Bölümü öğrencileri Eğitim Fakültesi'nin dersliklerini ve dil öğretimine yönelik laboratuvarını gezdiler.