EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR PROJESİ -

 ''Eğitim Her Engeli Aşar'' projesi kapsamında düzenlenen ''Farklılıklarımız Kaynaşmamıza Engel Değil'' programı Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'in de katılımıyla Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR PROJESİ -
Lekesiz programda yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokratikleşme ve kentleşme sürecindeki yükselmelerle birlikte, engelli vatandaşlarımızın daha görülür hale geldiğini belirterek, ''İtiraf etmek gerekir ki, geçmişte, engellilerle ilgili standartlarımız pek iyi değildi ama bugün, engelli vatandaşlarımız hayatın her alanında görülür kılınsın ve yaşama sevinçleri artarak devam etsin diye engelliler lehine bir takım yasal düzenlemeler, alt yapıda iyileştirmeler yapılıyor. Engelli olsun ya da olmasın her insana 'insan' olarak değer vermek gerekiyor. ifadelerini kullandı.
     Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde, Türkiye Beyazay Derneği işbirliğinde başlatılan ''Eğitim Her Engeli Aşar'' projesi kapsamında kentte önemli çalışmalar yürütüldüğünü de hatırlatan Lekesiz, Valilik olarak ''Engelliler Envanteri'' çıkardıklarını, yaklaşık 16 ay süren çalışma sonucunda hazırlanan envanterde, kent genelindeki özür grupları, adres bilgileri ile beraber yer aldığını kaydetti.

     Lekesiz, kampanyanın başlangıcından bu yana ilde yürütülen çalışmalar kapsamında 8 bin 50 engelli vatandaşın eğitime kazandırıldığını, artış yüzde 655, şu ana kadar 21 bin aile ziyaret edildiğini kaydederek: ''Kampanyanın üç amacı var, engellilerin eğitime kazandırılması, başta okullar olmak üzere eğitim kurumlarının fiziksel şartlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi ve engellilerin eğitiminin önemi konusunda toplumda bilinç oluşturulması. Engelli platformu olmayan okulumuz kalmadı. Engellilere yönelik sosyal programlar, toplantılar düzenlendi'' şeklinde konuştu.
     Eğitim konusunun önemine de değinen Vali Lekesiz, Beyazay Derneği Hatay Şubesi'nin, Antakya Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve tüm ilçe kaymakamlarının bir seferberlik anlayışı içinde yaptıkları bu çalışmanın fevkalade önemli olduğunu kaydetti.
     Türkiye Beyazay Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Lokman Ayva da, dünyanın belli standarttaki insanlara göre dizayn edildiğini ifade ederek, bu standardın dışında olan insanların ise sorun yaşadığını kaydetti. 

      Engellilerin birbirinden güzel gösterileri ile renklenen programda, ''Eğitim Her Engeli Aşar'' konulu tanıtım filmi, ''Farklılıklarımız Kaynaşmamıza Engel Değil'' konulu sunum gerçekleştirildi.
     Programda Vali Lekesiz'e, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a ve eşi Nazan Savaş'a engelli çocuklar tarafından plaket verildi.
     Törene, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar ve Hacı Bayram Türkoğlu, Vali Yardımcısı Kadim Doğan, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, ilçe kaymakamları, Türkiye Beyazay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nurettin Konar, Türkiye Beyazay Derneği Şubeler Koordinatörü ve Hatay Şube Başkanı Mehmet Tazeoğlu, dernek üyeleri, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı.