EĞİTİM İŞ TEN BIÇAKLI SALDIRIYA KINAMA

Hatay Eğitim İş Şube Yönetim Kurulu başkan ve üyeleri Yüksel Acun Anadolu Lisesi önünde toplanarak “Öğretmenlere uzanan eller kırılsın, ” Susma sustukça  sıra sana gelecek” sloganları atarak Müdür Yardımcısı Behçet Erkin’e yapılan çirkin saldırıyı lanetlediler.
EĞİTİM İŞ TEN BIÇAKLI SALDIRIYA KINAMA

Okul öğrencileri ile öğretmenler basın açıklamasına destek verdiler. Okul önlerinde güvenlik önlemlerinin  arttırılmasını isteyen Hatay Eğitim İş Şube Yönetim Kurulu başkanı Şenol Aslan  basın açıklamasını okuyarak şunları söyledi: “Öğretmenlerimize yönelik şiddeti kınıyoruz Samandağ Yüksel Acun Anadolu Lisesi Müdür yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Behçet Erkin, görevi başında bıçaklı saldırıya  uğramıştır. Arkadaşımıza yapılan saldırıyı lanetliyor, sorumluların bir an önce yakalanmasını ve haklarında yasal işlem yapılmasını istiyoruz. Yoksulluk sınırının altındaki ücretlerle  son derece zor çalışma koşulları altında hizmet veren eğitim çalışanlarına yaşam güvenliklerini sağlamak devletin öncelikli ve en önemli görevleri arasındadır. Alınamayan güvenlik önlemlerinin yanında son süreçte dayatılan  kılık kıyafet yönetmeliği ile okullara kimlerin girip çıktığı kontrol edilmemektedir. Okullarımıza yeterli kaynak ayırmayarak eğitimimizi her yönden zaafa uğratan  AKP Hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığı, bu tür olaylara karşı önlem almak yerine her fırsatta öğretmenlere saldırmaktadır. Ne yazık ki bizzat başbakan ve Milli Eğitim Bakanı tarafından öğretmenleri değersizleştiren  hedef gösteren nitelikte açıklamalar yapılmaktadır.

Eğitim-iş olarak, AKP'yi ve Milli Eğitim Bakanlığını öğretmenleri hedef  alan açıklamalardan sakınmaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz. Yarın Ankara’da yapılacak eylemimiz de bu uyarımızı tüm emekçilerle bir kez daha haykıracağız. Okullarımız, hem öğrencilerimiz hem de eğitim çalışanlarımız için  en güvenli alanlar olmalı, okullara yönelik, saldırılar mutlaka önlenmelidir Cumhuriyetin  kuruluşunda gelecek nesilleri emanet ettiği öğretmenlerin  mevcut  iktidar döneminde gördüğü itibar ortadadır. İnadına mesleğimiz  onurumuzdur. Unutulmamalıdır ki, öğretmenlerimiz itibarsızlaştırıldıkça ve şiddete maruz kaldıkça, bu ülkenin yarınlara yürümesi mümkün olmayacaktır.”