EĞİTİM- SEN ATAMALARI PROTESTO ETTİ

Eğitim-Sen Hatay Şubesine bağlı Eğitim emekçileri, Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenledikleri eylem ile resen atamaları protesto etti.
EĞİTİM- SEN ATAMALARI PROTESTO ETTİ
Çok sayıda eğitim emekçisinin hazır bulunduğu ve geniş güvenlik önlemlerinin gözlendiği protesto eyleminde bir konuşma yapan Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Ayhan Erkal, hiçbir hazırlık ve altyapı yatırımı yapılmadan hayata geçirilmeye çalışılan 4+4+4 kademeli eğitim dayatmasının, bir taraftan eğitimi tamamen piyasalaştırıp, toplumun geleceğini ipotek altına alırken; diğer taraftan on binlerce öğretmeni ciddi anlamda mağdur ettiğini söyledi. 
Hükümetin 4+4+4 sistemine yönelik aceleciliği yüzünden okulların plansız ve programsız dönüştürülmesi sonucu 30 bini sınıf öğretmeni olmak üzere, 70 bine yakın öğretmenin norm fazlası durumuna düşürüldüğünü belirten Erkal, 4+4+4 ile birlikte çok sayıda ilköğretim okulu yaz döneminde ilkokula, ortaokula ve imam hatip ortaokuluna dönüştürüldüğünü, dönüştürülen okullardaki sınıf öğretmenlerinin eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte göz göre göre norm fazlası durumuna düşürüldüğünü ve bu arkadaşlarının okullarından ve öğrencilerinden ayrılmak zorunda bırakıldığını ifade etti. 
Bu duruma paralel olarak düz liselerin 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren tamamen kaldırılarak bir bölümünün Anadolu Lisesine, büyük bölümünün ise meslek liselerine dönüştürülecek olmasının, benzer sorunların artarak devam edeceğini gösterdiğine değinen Erkal, “Geçtiğimiz yıllarda, bir ilde norm kadro açığı olmaması durumunda İl emrine atama yapılıyorken, Milli Eğitim Bakanlığı İl emri uygulamasını kaldırarak yaşanan mağduriyetleri daha da arttırmıştır. Özür grubunda çoğu öğretmenin hizmet puanı yetmesine rağmen, norm fazlası sorunu ve özür grubunda yaşanan diğer sorunlar nedeniyle parçalanmış ailelerin yaşadığı dram artmıştır. Üstelik kılavuzda öğretmenlere tayinlerinin yapılmaması durumunda ücretsiz izne ayrılabileceklerinin belirtilmesi, Milli Eğitim Bakanlığı`nın konuya ne kadar "gayri ciddi" yaklaştığını ve binlerce öğretmenle resmen alay ettiğini göstermektedir. 
Her yıl rutin olarak yapılan ve mezun olduğu alan dışında öğretmenlik yapanlara tanınan kendi alanına geçiş yapma hakkı bu sefer norm kadro mağduriyetlerini giderme adına genişletilmiştir. 07.07.2009 tarih ve 80 Sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararına göre yapılan değişiklik sonucu olarak kendi alanları dışında görev yapanların yanı sıra, yan alanını tercih etmek isteyenlere, hiçbir belgesi olmadan zihinsel engelliler, teknoloji tasarım gibi alanlara geçiş hakkı tanınmış, eğitimde yaşanan kaos daha da arttırılmıştır. 

Binlerce öğretmenin bu değişiklik hakkından faydalanmak için başvurması 4+4+4 ile okullarda yaşanan kaosun boyutunu gözler önüne sermiştir. Özellikle kalabalık sınıflarda 60 aylık çocukları okutmak zorunda kalan binlerce 1. Sınıf öğretmeni alan değiştirmek için başvurmuştur. Hizmet böyle bir ihtiyaç duymayan çok sayıda öğretmen 4+4+4 ile kendisini çaresiz hissederek alan değişikliğine başvurmuştur. Ancak bu uygulama da sorunlara çare olmamış, çok sayıda öğretmen yabancısı olduğu alanlarda görev yapmak zorunda bırakılmıştır” dedi. 
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünün tüm uyarılarına rağmen, norm kadro sürgünlerini gerçekleştirdiğini, yapılan tüm itirazların dikkate alınmadığını ve bugün itibariyle kararnamelerin okullara gönderileceğinin anlaşıldığını belirten Erkal, “Bu atamalarda aileler parçalamış ve resen atamalar dahil olmak üzere durdurulmasını talep ediyoruz. Norm kadro yönetmeliği her şeyin üstünde olan bir yönetmelik değildir yasal ve anayasal haklarımızın takipçisi olacağız. Bu atamalarda yaşanan usulsüzlükler, haksızlıklar ayrı bir hukuk skandalına imza atılmıştır. Kendi yönetmelik ve yasalarına uymamışlardır. 15 Kasım itibari ile açıklanması gereken inha ay sonuna kadar geciktirilmiş yapılan itirazlar sonuç vermemiştir. Yaşanan bütün bu mağduriyetlerin takipçisi olacağımızı her türlü hukuki ve yargı süreçlerini işleteceğimizi burada ilan ediyoruz. 
Son olarak 4+4+4 sisteminin uygulanması sonrasında görüldüğü gibi, bugüne kadar defalarca değiştirilen ve on binlerce öğretmeni mağdur eden norm kadro sistemi artık resmen çökmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı çöken norm kadro uygulamasının enkazı altında kalan öğretmenlerin sorunlarını çözmelidir. Buradan Milli Eğitim Bakanlığı`na son kez sesleniyor, norm fazlası durumundaki öğretmenlerin 4+4+4 sürgünleri başta olmak üzere, bugüne kadar yaşanan mağduriyetlere birlikte çözüm üretmeye çağırıyoruz” dedi.