EĞİTİM-SEN HUKUK VE ÖZLÜK SEKRETERİ AKGÖL BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

EĞİTİM-SEN HUKUK VE ÖZLÜK SEKRETERİ AKGÖL: ''RESİM, BEDEN EĞİTİMİ VE MÜZİK DERS SAATLERİNİN AZALTILMASI OLUMSUZLUĞU BERABERİNDE GETİRECEK'
EĞİTİM-SEN HUKUK VE ÖZLÜK SEKRETERİ AKGÖL BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
- Eğitim-Sen Hukuk ve Özlük sekreteri Nihat Akgöl,Milli Eğitim Bakanlığı, 2009-2010 eğitim öğretim yılı ve sonrası için belirlemiş olduğu Orta Öğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesinde Resim, Beden Eğitimi ve Müzik derslerini tüm liselerde Seçmeli zorunlu ders yaparak ders saatlerini azalttığını fakat bu durumun çok sayıda olumsuzluğu beraberinde getireceğini iddia etti.
     Akgöl, sendika binasında düzenlediği basın açıklamasında, yapılan düzenlemeye göre 9. sınıflarda 2 saat, 10., 11., ve 12. sınıflarda bir saatlik beden eğitimi, müzik ve resim derslerine yer verildiğini belirtti.
     Üç farklı branşı tek ders saati ile karşılamak ve üç dersten sadece birinin seçilecek olması ortak derslerin zorunlu olması ilkesiyle çeliştiğini savunan Akgöl, şöyle devam etti.
     ''Bu uygulama öğrenciler cephesinden çok sayıda olumsuzluk taşımasının yanında, bu branşlarda görev yapan binlerce eğitim emekçisi açısından da ciddi mağduriyetler yaratacak niteliktedir. Her hafta 5 gün okul, 2 gün dershane kıskacında olan öğrencilerin okulda hafta içinde enerjilerini atabildikleri, becerilerini geliştirebildikleri Beden Eğitimi, Resim ve Müzik derslerinin ders saatlerinin azaltılması kabul edilemez bir uygulamadır.
     Beden eğitimi yetenek, resim ve müzik ise sanatsal derslerdir. Bu branşların ders saatlerini azaltmak öğrenciler ve eğitim sistemi açısından pek çok olumsuzluk ortaya çıkaracaktır.''
     Akgöl, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu uygulamaya biran önce son vermesini istedi.