EĞİTİM-SEN SAMANDAĞ ŞUBESİ'NDEN TEPKİ

Eğitim-Sen Samandağ Temsilcisi Cüneyt Kayıkçı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda gösteri yapacak öğrencilerden para toplanmasının yasal dayanağı bulunmadığını söyledi.
EĞİTİM-SEN SAMANDAĞ ŞUBESİ'NDEN TEPKİ
Kayıkçı, Eğitim-Sen üyeleri ve velilerle Oytun Alanı'nda gerçekleştirdikleri toplantıda, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine tepki gösterdiler.
     Çocuk bayramında harçlık vermesi gerekenler çocuklardan para istemeye çalıştıklarını iddia eden Kayıkçı, şöyle devam etti:
     ''23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı birkaç yıldır deniz sitesindeki stadyumda kutlanmaktadır. Kutlama öncesinde yaklaşık iki haftalık hazırlık çalışmaları yapılmaktadır. Bu hazırlık çalışmaları süresince çocuklarımızın ulaşım, güvenlik, su,beslenme, sağlık ve sadece kutlama günü kullanacakları kıyafet ihtiyaçları bulunmaktadır. Yine bilindiği gibi bu saydığımız bütün ihtiyaçlar içinde çocuklardan para istenmektedir. Bugün eğitimin her aşamasını ticaretleştiren zihniyet kendi yaptığı anayasayı bile çiğnemektedir. Anayasanın 42. maddesi açıktır. İlköğretim, devlet okullarında parasızdır. sosyal devletin gereği olarak eğitim bir haktır satılamaz. Eğitimin her aşamasında lazım olan her ihtiyacı karşılamaktır.''
     Konuşmalardan sonra slogan atan grup olaysız dağıldı.