EMLAKÇILARDAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Antakya Emlak Müşavirleri ve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atilla Sahillioğlu, emlak gelişmiş bir ülkenin, çağdaş bir yaşamın aynaya yansıyan yüzü olduğunu söyledi.
EMLAKÇILARDAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
   Sahillioğlu, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Toplantı Salonu'nda üyelerine yönelik düzenledikleri bilgilendirme toplantısında, yaptığı konuşmada, gayrimenkul piyasasının en önemli bileşeni olan Emlak Müşavirliği mesleğinin Avrupa Birliği standartlarında hizmet üretmesi gereksimi olduğunu ancak emlakçılık mesleğinin hak ettiği değeri ve saygınlığını bugüne kadar yeterince alamadığını belirtti.
     Emlakçılık sektörüne çeki düzen vermek, çağdaş, teknolojiyi kullanabilen, ihtisas sahibi, eğitimli, bilgili ve becerili profesyonel kimliklere ulaştırılmasının esas olduğunu ifade eden Sahillioğlu, şöyle devam etti:
     ''Emlak Müşavirliği, kuşkusuz bir ihtisas ve uzmanlık alanı olup suiistimallere kapalı olmalıdır. Bu nedenledir ki, mesleği icra edenlerin ve edecek olanların eğitimli, teknolojik gelişmelere açık, bilgili, birikimli uluslar arası standartlar çerçevesinde, kendine özgü sistemi, profesyonelce yaklaşımı, kaliteli hizmet ve yönetimiyle bir bütün olma zorunluluğu vardır. Bunun önemi çok büyüktür ve sektörün bundan sonraki gelişimini çok yakından ilgilendirmektedir. Emlak Müşavirliği gayrimenkul piyasasının en önemli bileşenidir. Emlak gelişmiş bir ülkenin, çağdaş bir yaşamın aynaya yansıyan yüzüdür''
     Sahillioğlu, Türkiye'de Emlak Müşavirliği mesleğinin hak ettiği önem ve güvene ulaşması için Emlak Müşavirliği Yasasının bir an önce ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte çıkarılarak, yürürlüğe girmesi gerektiğini kaydetti.
     Toplantıda, Tapu Kadastro 12.Bölge Müdürü Hakan Candan, Müdürü Yardımcısı Hüseyin Tanyol ve Hatay Merkez Tapu Müdürü Ahmet Sarıoğlu, emlakçıların tapu dairesindeki iş takibi ve Tellaliye Sözleşmesini düzenleyen genelge ve talimatları hakkında bilgiler sundular.