ERZİN KIZ MESLEK LİSESİ'NİN BAŞARISI

Erzin Kız Meslek Lisesi öğrencileri görme engellilere yönelik ''duy-gör'' projesiyle kavşaklarda güvenli geçiş sağlayan proje geliştirerek il birinci oldular.
ERZİN KIZ MESLEK LİSESİ'NİN BAŞARISI
Proje Koordinatörü ve Bilgisayar Öğretmeni Ömer Mungan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 öğrenci ile 2 ayda tamamladıkları, görme engellileri için yazılım tabanlı kameralı kulaklığa ses iletimli projeyle kavşaklarda engelliler için güvenli geçiş sağladıklarını söyledi.
 

 
     Türkiye'de 1,5 milyon dolayında görme engelli bulunduğunu ifade eden Mungan, şöyle devam etti:
     ''Yazılı ve görsel basında görme engellilerin trafik kavşaklarında veya hemzemin geçitlerinde kazalar yaşadığına tanık olduk. Bu noktadan hareketle bu proje fikri oluştu. Dolayısıyla engelli vatandaşlar sinyalizasyon ışıklarının rengini ve kalan süreyi göremedikleri için ister istemez kavşaklarda kazalar meydana gelmektedir. Bu yüzden bu proje ile ışığın o andaki durumunu ve kalan süreyi engelliye kulaklık vasıtasıyla iletmeyi hedefledik. Kavşağı 24 saat gözleyen kameralar ile engellinin veya normal vatandaşın karşıya geçişi esnasında oluşabilecek aksilikleri program penceresindeki acil düğmeleri ile merkezden müdahale etmeyi amaçladık.''
     Proje sayesinde ışıklarda ve hemzemin geçitlerinde görme engelli vatandaşların takacakları kulaklık ile kaza sonucu oluşabilecek yaralanma ve ölüm oranlarını en aza indireceklerini ifade eden Mungan, önümüzdeki hafta içinde Mersin'de gerçekleştirilecek bölge yarışmasında proje ile dereceye gireceklerine, Türkiye finallerine katılacaklarına inandığını da sözlerine ekledi.