FULBRİGHT EĞİTİM KOMİSYONU DANIŞMANI BİLİKMEN:

FULBRİGHT EĞİTİM KOMİSYONU DANIŞMANI BİLİKMEN: ''EĞİTİM BURSLARINDAN 4 BİN KİŞİ YARARLANDI''
FULBRİGHT EĞİTİM KOMİSYONU DANIŞMANI BİLİKMEN:
Türkiye'de 1949 yılından buyana faaliyet gösteren Fulbright Eğitim Komisyonu Akademik Danışmanı Lara Meltem Bilikmen, eğitim burslarından bugüne kadar 4 bin kişinin faydalandığını kaydetti.
     Bilikmen, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Eğitim Bursları''yla ilgili toplantıda yaptığı konuşmada, 1949 yılında Türkiye ile ABD arasında imzalanan bir anlaşmanın ardından faaliyete başlayan Fulbright Eğitim Komisyonu hakkında bilgi verdi.
     Komisyonun bütçesinin Türk ve ABD hükümetince ortaklaşa sağlandığını ifade eden Bilikmen, ''Başlıca faaliyetimiz Türk vatandaşlarına ABD'de, ABD vatandaşlarına da Türkiye'de öğrenim ve araştırma için burs vermek. Ayrıca yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Komisyon kurulduğu günden bu yana eğitim burslarından 4 bin kişi yararlandı'' diye konuştu.
     Burslardan faydalanabilmek için İngilizce bilmenin şart olduğunu belirten Bilikmen, öğrenci ve akademisyenlere her konuda destek ve yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydetti.
     MKÜ Dış İlişkiler Birimi Koordinasyonu Yrd. Doç. Dr. Muharrem Keskin, öğrencilerin üniversiteyi bitirmesinin ardından yurt dışında doktora ya da master yapmasının önemli olduğunu söyledi.
     Yurt dışında eğitim alan öğrencilerin iş hayatında da başarılı olduğunu belirten Keskin, öğrencilerin burs olanaklarıyla ilgili her konuyu araştırması ve fırsatları değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.
     Açılış konuşmalarının ardından Brown, Penn State, Washington and Lee ve Flagler üniversitesinden gelen uzmanlar ABD'de eğitim imkanları hakkında öğrencilere bilgi verdiler.
     Flagler Üniversitesi'nden Judi Marino, ABD'de eğitim almak isteyen öğrencilerin akademik uyumun bulunup bulunmadığına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
     ABD'de bulunan üniversitelerin her birinde farklı programların bulunduğunu vurgulayan Marino, öğrencilerin okul seçerken bir kriter listesi hazırlamasının önemli olduğunu kaydetti.