HATAY DA HER EVE BİR ATÖLYE TANITIM TOPLANTISI

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, ''Her Eve Bir Atölye'' projesi kapsamında, el sanatlarından taş mozaik işlemeciliğine, ney ve hasır tabak yapımından, defne sabunu imalatına kadar çeşitli alanlarda eğitim verileceğini belirtti.
HATAY DA HER EVE BİR ATÖLYE TANITIM TOPLANTISI
 Güder, Antakya Kültür Merkezi'nde, MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Marka Kent Derneği, Antakya Öğretmen Evi ve Akşam Sanat Okulu Müdürülüğü ortaklığında, Hatay Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürülüğü iştirakiyle hazırlanan ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından desteklenen ''Her Eve Bir Atölye Projesi''nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, turizme dayalı kalkınma hamlesi içerisinde el sanatlarının özendirilmesi ve ev atölyeleri uygulamalarına altyapı oluşturulmasının hedeflendiğini söyledi.
 
     
     Hatay'daki kadınların, çocukların ve engellilerin, sosyal hayata entegre olmayan dezavantajlı grupların iş becerilerinin artırılarak sosyal ve ekonomik yaşama dahil edilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında 100 işsize 5 ay boyunca teorik ve pratik eğitim verileceğini ifade eden Güder, şöyle devam etti:
     ''Üniversitemiz, ilimizde genç, kadın ve engelli istihdamının desteklenmesi, insan kaynaklarının mesleki eğitim yoluyla geliştirilmesi gibi programlar kapsamında birçok projeye destek veriyor. Yürüttüğümüz birçok sosyal sorumluluk projeleriyle çok sayıda kişiye istihdam kapılarını aralıyoruz. Proje kapsamında el sanatlarından taş mozaik işlemeciliğine, ney ve hasır tabak yapımından, defne sabunu imalatına kadar çeşitli alanlarda eğitim verilecek.''
 
              
     Vali Yardımcısı Şahin Bayhan da Antakya Belediyesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, İskenderun Belediyesi, Antakya Ticaret Borsası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odası bir araya gelerek ''Marka Kent Derneği'' oluşturulduğunu belirtti.
     Kentin markalaştırılmasına katkı sağlamak amacıyla kurulan derneğin ilk faaliyetinin ''Her Eve Bir Atölye'' projesi ortaklığı olduğunu ifade eden Bayhan, bu tür etkinliklere bundan sonra sürekli katılacaklarını söyledi.
     DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti ise 1,5 yıldan bu yana Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye'de faaliyetlerini sürdüren ajansın çok güzel çalışmalara ve projelere imza attığını kaydetti.
     Projenin Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında başarılı bulunduğunu ve bu doğrultuda 66 bin 625 TL'lik bütçenin 49 bin 969 TL'sinin ajans tarafından finanse edildiğini vurgulayan Serdengeçti, 100 kursiyere bölgede bulunan usta öğreticiler tarafından eğitim verileceğini söyledi.
     Serdengeçti, projeye katılan ve sertifika alan kursiyerler için eğitim sonrasında mevcut atölyeler ile yeni oluşturulacak yerlerde istihdamının sağlanacağını kaydetti.