HATAY DA MESLEK EĞİTİM ÇALIŞTAYI

Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Koç Holding Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Dış İlişkiler Sorumlusu Aylin Gezgüç, meslek meselesini memleket meselesi olarak gördüklerini belirtti.
HATAY DA MESLEK EĞİTİM ÇALIŞTAYI
Gezgüç, Ottoman Otel'de gerçekleştirilen ''Mesleki Eğitim Çalıştayı''nda yaptığı konuşmada, ülkenin en önemli sorununun işsizlik olduğunu bunun yanında meslek sorununun da önemli bir eksiklik bulunduğunu kaydetti.
     Koç Holding olarak bu sorunla mücadele konusunda önemli çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Gezgüç, Koç Topluluğunun pek çok alanda faaliyet gösterdiğini ve kurumsal olarak yürütülen ''Meslek Meselesi Memleket Meselesi'' projesi kapsamında, 81 ilde 264 okul ve 8 bin meslek lisesi öğrencisi ile temas kurulduğunu aktardı.
 

     Gezgüç, 40 yıldır Vehbi Koç Vakfı'nın melek sorunu ile ilgili çalıştığını ve kalıcı, sürdürülebilir projeler arayışı ve uygulama peşinde olduklarını, bu projelerle de öğrencilere hem staj imkanı sağladıklarını hem de bu öğrencileri istihdama kazandırdıklarını sözlerine ekledi.
     Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) İzleme, Değerlendirme Birim Başkanı Tarık Mete Çanga ise ajansın meslek edindirme alanında başlatılan projelere 2,5 milyon TL bütçe ayırdıklarını ve halen yürütülen 87 proje ile ülkede farkındalık yarattıklarını belirtti.
 
 
     DOĞAKA'nın bölgede yürüttüğü projeler hakkında bilgi veren Çanga, şu anda Mustafa Kemal üniversitesi'nin (MKÜ) sahibi olduğu ''Her eve bir atölye projesi'' üzerinde çalıştıklarını aktardı.
     Çalıştayın son bölümünde MKÜ Rektörü Hüsnü Salih Güder'in başkanlığındaki panelde konuşmacılara sorular yönlendirildi.
     Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Aylin Gezgüç, DOĞAKA Birim Başkanı Tarık Mete Çanga, Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Necdet Kenar, ve Almanya İstihdam Kurumsal Uzmanı Konrad Tack'a soruları yanıtladılar.