HATAY'DA ''İLK ADIMDA ELİMİ TUT'' PROJESİ

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte 2010 yılına kadar 788 olan okul öncesi eğitim kurumunun yeni açılanlarla bin 126'ya ulaştığını belirtti.
HATAY'DA ''İLK ADIMDA ELİMİ TUT'' PROJESİ
  Lekesiz, ''İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı ve Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı'' kapsamında, Cemil Şükrü Çolakoğlu İlköğretim Okulu tarafından yürütülen, kırsal bölgelerdeki çocukların okul öncesi eğitime kazandırılmasına yönelik ''İlk Adımda Elimi Tut'' projesinin Meclis Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.
 

     Günümüzde insanlığın fakirlik, cehalet ve sevgisizlikle mücadele ettiğini ifade eden Lekesiz, bunun üstesinden eğitimle gelinebileceğini kaydetti.
     Eğitimin, aydınlığı, zenginliği ve sevgiyi beraberinde getireceğini vurgulayan Lekesiz, ''Japonya'da geçtiğimiz günlerdeki depremin ardından yaşanan tsunami felaketinde eğitimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Bu felaketten tüm dünyanın büyük dersler çıkarması gerekiyor'' diye konuştu.
     Okul öncesi eğitimin çocuğun duygularını geliştirdiğini, algılama gücünü artırdığını belirten Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Sorunları kaldırmak için çaba gösteriyoruz. Hayırseverlerimizin desteği ve katkısıyla derslik açığını gideriyoruz. 2010 yılına kadar 788 olan okul öncesi eğitim kurumunun yeni açılanlarla bin 126'ya ulaştı. Anaokulu sayımız ise 26 iken geçen yıl açılanlarla 39'a çıktı. 5 yaş öğrencilerin okullaşma oranı bakımından 81 il içerisinde ilk sırada yer aldık.''
     İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç da çocuklara verilen iyi eğitimin yarınların güvencesi olduğunu söyledi.
     0-6 yaş arasının çok kritik bir dönem olduğunu belirten Tulmaç, bu sürede ailenin çocuğun eğitimi için tek başına yeterli olmadığını, bu nedenle okul öncesi eğitimin şart olduğunu kaydetti.
     Proje koordinatörü Sezer Portakal ise 75 bin 435 avro hibe desteği aldıklarını, Dursunlu, Değirmenbaşı, Subaşı Belediyesi ile Türk Kadınlar Birliği Antakya Şubesi ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Hatay İl Kadın Girişimciler Kurulunun ortaklığında bir yıl boyunca çalışma yapacaklarını söyledi.
     Proje kapsamında ''Gezici Anasınıfı'' oluşturduklarını ifade eden Portakal, beldelerde, iki ay sürecek etkinliklerle toplam 150 öğrenciye 176 saatlik okul öncesi eğitim verileceğini kaydetti.
     Öğrencilerin yanı sıra 150 anneye de 20'şer saatlik anne destek eğitimi verileceğini vurgulayan Portakal, hedeflerinin okul öncesi eğitim hizmetini yaygınlaştırmak olduğunu belirtti.
     Konuşmaların ardından Antakya Belediyesi Sergi Salonu önünde ''Gezici Anasınıfı''nın açılışı yapıldı.