HATAY'DA KOORDİNASYON TOPLANTISI

HATAY'DA KOORDİNASYON TOPLANTISI -MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. CANDA: -''HATAY'DA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTENİN KURULMASI İÇİN ZEMİN OLUŞMUŞTUR''
HATAY'DA KOORDİNASYON TOPLANTISI
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Hatay'da ikinci bir üniversitenin kurulması için zemin oluştuğunu söyledi.
     Canda, Hatay Valivekili Kadim Doğan'ın başkanlığında, İl Özel İdare Müdürlüğü salonunda düzenlenen Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, çalışmalarının en önemli hedefini eğitimin oluşturduğunu belirtti.
     MKÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yeni birimlerin kurulması ve yeni hastanelerin açılmasını hedeflediklerini ifade eden Canda, doğum, çocuk, kan hastalıkları ve fizyoterapi üzerine hizmet veren hastanelerin hizmete girmesi için çalışmalar yaptıklarını, diş hekimliği, iletişim ve bilişim teknolojileriyle ilgili yeni fakülteleri de kurmak için çaba gösterdiklerini kaydetti.
     Canda, büyüyen ve gelişen kentte ikinci bir üniversite kurulması için zeminin oluştuğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     ''İskenderun bölgesinde 12'ye ulaşan fakülte sayımızı daha da çoğaltarak, yeni fakültelerle ikinci bir üniversitenin açılmasına zemin hazırlamaktayız. Bir üniversitenin öğrenci sayısı yaklaşık 20 bin dolayında. Bu sayı şu anda 30 bine ulaştığı gibi yakın gelecekte 40-50 bine ulaşacak. Hatay'da ikinci bir üniversitenin kurulması için zemin oluşmuştur. Örneğin, Ukrayna'nın 1,5 milyon nüfuslu şehrinde 150 bin öğrencisi var. İlimizde bölgenin eğitim üssü olarak düşünülebilir. Biz de bu çalışmaları hedeflemekteyiz. MKÜ olarak hedefimiz, sağlık, eğitim, turizm, tarım alanında yeni gelişmelere zemin hazırlamak ve bunların gereklerini yerine getirmek. Ayrıca Kumlu ilçemizde Tarım Araştırma Merkezi kurma hedefimiz var. Bu konuda bazı ilerlemeler sağladık.''
     Öğrencilerin yurt ve barınma sorunu için YURTKUR Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Canda, alt yapı sorunlarının çözümüne katkıda bulunduklarını, Antakya'da şu anda bin kişilik yurdun tamamlanmak üzere olduğunu, ilçelerde de çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
     Karayolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Akyiğit de, toplantıda il genelinde yapılan faaliyetlerle ilgili sunum yaptı.
     Toplantıya, kaymakamlar, belediye başkanları, daire müdürleri ve yatırımcı kuruluşların temsilcileri katıldı
 

HATAY'DA KOORDİNASYON TOPLANTISI haberi 13 Ekim 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay tarafından  18115 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle