HATAY'DA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ŞENLİKLERİ

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'ın okul öncesi eğitimde iki yıl öncesine kadar Türkiye'de 67'nci sırada yer aldığını, bu yıl ise 5 yaş gurubunda Türkiye birincisi olduğunu, tüm yaş gurupları içerisinde de ikinciliği elde ettiğini belirtti.
HATAY'DA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ŞENLİKLERİ
   Lekesiz, ''Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri'' kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Antakya Oteli'nde düzenlenen ''Oyun ve Öğrenme'' seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, Hatay'da okul öncesi eğitiminin yaygınlaşması için büyük çabalar sarf ettiklerini söyledi.
     İnsan yaşamında 0-6 yaş aralığının önemine dikkati çeken Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Daha güçlü, aydınlık bir gelecek akıl dolu bugünlerle başlar. Bu günleri ne kadar dolu dolu geçirirsek, iyi analiz eder, eldeki verilerle geleceği şekillendirmeye çalışırsak daha güçlü bir Hatay'ı ve Türkiye'yi hep beraber inşa ederiz.
     Bilgi çağına girdik. Artık kas gücü gitti, beyin gücü geldi. Eski bilgiler yeni sorunlara çözüm üretmiyor. Yeni bilgilerle donanmamız gerekiyor. Yeni dünyanın yeni değerleri var. Bunları ıskalarsak, temelden itibaren çocukları iyi yetiştiremezsek içinde bulunduğumuz yüzyılı ve geleceği atlarız.
 
 
     Bunun için okul öncesi eğitimden itibaren meseleyi ciddiyetle ele almak lazım. Yaptığımız çalışmalar sonucunda, Hatay, okul öncesi eğitimde iki yıl öncesine kadar 67. sıradayken bu yıl 5 yaş gurubunda Türkiye birincisi, tüm yaş gurupları içerisinde de ikinci oldu.''
     Etkinlikte Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğru, ''Oyun ve Öğrenme'' konulu seminer verdi.
     Seminere Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali ve öğretmenler katıldı.