HATAY'DA ''TÜRKİYE OKUYOR KAMPANYASI''

VALİ LEKESİZ: ''KÜTÜPHANESİ OLMAYAN HİÇBİR OKUL KALMAYACAK''
HATAY'DA ''TÜRKİYE OKUYOR KAMPANYASI''
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kütüphanesi olmayan hiçbir okulun kalmayacağını belirtti.
     Lekesiz, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayelerinde başlatılan ''Türkiye Okuyor'' kampanyası kapsamında, Hatay'da sürdürülen çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini kaydetti.
     Kampanya kapsamında il genelinde dağıtılan kitap sayısının 174 bin 456 olduğunu, ancak bu sayının yeterli olmadığını ifade eden Lekesiz, resmi kurumlardan, iş adamlarından, sivil toplum örgütlerinden alınacak desteklerle 31 Aralık 2010 tarihine kadar okullardaki kitap sayısının 500 bine ulaştırılması gerektiğini belirtti.
     İlçelerde de kampanya kapsamında toplanan kitap sayısının arttırılması için gayret gösterildiğine dikkati çeken Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Kütüphanesi olmayan hiçbir okulumuz kalmayacak. İlimizdeki mevcut okulların büyük bir kısmında okuma köşesi bulunmuyor. Çocuklarımızın okuma ihtiyacına cevap verecek ortamların olmamasını kabul edemeyiz. Yıl sonuna kadar kütüphanesi bulunmayan okul kalmayacak. Kitap okuma sevgisinin özendirilmesi amacıyla başlatılan 'Kitap Bağışı Kampanyası' kapsamında, herkesten destek bekliyoruz.''
     Lekesiz, okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla her gün 20 dakikanın kitap okumaya ayrılması, ayrıca en çok kitap okuyan öğrencilerin ödüllendirilmesi gerektiğini kaydetti.