İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMALARI

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, istikbalin eğitim kadrosunun eseri olacağını belirtti.
İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMALARI
   Lekesiz, ''İlköğretim Haftası'' kutlamaları kapsamından Ayşe Fitnat Hanım İlköğretim Okulu'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, eğitimin daha güçlü, donanımlı bir millet olmanın en önemli yolu olduğunu söyledi.
     İki ordunun varlığından bahsedildiğini belirten Lekesiz, ''Bunlardan biri istiklali sağlayan silahlı ordu, diğeri ise istikbali sağlayacak olan eğitim ordusudur. İstikbal eğitim ordusunun eseri olacak. Eğitim kalkınmanın ve gelişmenin temeli, ülkenin geleceğidir. Çocuklarımıza ne kadar iyi imkanlar sunabilirsek ülkenin geleceği de o kadar iyi olacaktır. Hedefimiz çağın gerektirdiği modern şartlara donanıma sahip eğitim hizmeti vermektir. Çağdaş uygarlık medeniyetlerin seviyesine ulaşmak gibi bir idealimiz var. Çağımızı ve ülkemizi geleceğe taşıyacak bilgili, donanımlı öz güven sahibi çok yönlü nesiller en büyük gurur kaynağımız olacak. Başarılar ilin ve ülkenin başarısı olacaktır.
 
 Hayırseverlerin katkıları ve vatandaşlarımızın desteğiyle başlayan eğitim seferberliği herkesin gayretleriyle daha da ileriye gidecektir'' diye konuştu.
     İl genelinde bulunan 797 ilköğretim ve orta öğretim okulunda, 14 bin 882 öğretmen, 363 bin öğrenciden oluşan eğitim ordusuyla yeni bir sezona girildiğini ifade eden Lekesiz, başta okul öncesi eğitim olmak üzere bütün eğitim projelerini hayata geçirebilmenin heyecan ve gayreti içinde olduklarını söyledi.
     Lekesiz, kentin okul öncesi eğitim konusunda 2008 yılında 67'nci sırada iken 2010-2011 yılında yüzde 90 okullaşma oranı ile 0-5 yaş arasında 80 ilde birinci, genelde ise ikinci olmayı başardığını, hedeflerinin ise bu oranın yüzde 100'e çıkarılması olduğunu kaydetti.
     İl Milli Eğitim Müdür Vekili Zeynel Abidin Şenses ise bir toplumun geleceğinin eğitimle sağlanabileceğini, medeniyetin tesisinin de eğitimle olacağını ifade etti.

     Eğitim-öğretim sürecinin ciddiyet ve fedakarlık gerektiren bir yol olduğunu belirten Şenses, ''Eğitim insanlığı ve dünyayı aydınlatan ülkenin aydınlık günlerini inşa eden önemli bir süreçtir'' dedi.
     Okul Müdür Ali Yolcu da eğitimin amacının milli ve manevi değerlere sahip topluma ve ülkeye faydalı birey yetiştirmek olduğunu kaydetti.
     Etkinlik kapsamında halk oyunları gösterisi yapıldı. Öğrencilerin şiir okumasıyla devam etti.
     Törene, Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, vali yardımcıları, şube müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.