İskenderun İkinci OSB'den eğitime destek

 İskenderun İkinci Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tarafından yaptırılacak 24 derslikli Endüstri Meslek Lisesi protokolü imzalandı.
İskenderun İkinci OSB'den eğitime destek
  Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, protokol imza töreninde, kent genelinde açılan sanayi tesislerinin nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesi adına açılacak Endüstri Meslek Lisesi'nin önemli bir adım olduğunu söyledi.
     İşsizliğin günümüzün en önemli sorunlarından bir olduğunu belirten Lekesiz, ''Bugün gelinen noktada anlaşıldı ki işsizlik ve mesleki eğitim doğru orantılı olduğu açık bir gerçek. Günümüzde mesleki eğitim arttıkça işsizlik de bu oranda düşüş gösteriyor. 'Her işi yaparım' mantığı işgücü piyasasında hiç geçerli değildir. Günümüzde belli bir alanda uzmanlaşmış kişilere çok büyük bir ihtiyaç bulunuyor. Bunun için mesleki eğitim çok büyük bir öneme sahip'' dedi.
     Lekesiz, İskenderun gibi bir sanayi kentinde OSB'lerin, nitelikli işgücü ihtiyacının altyapısını hazırlamakla sorumlu olduklarını, her OSB'nin bulunduğu bölgeye bir meslek lisesi yapma kararı aldıklarını söyledi.

     İskenderun İkinci OSB Müteşebbis Heyeti Başkanlığını da yaptığının altını çizen Lekesiz, 24 derslikli okulun 24 ay içinde bitirilmesinin hedeflendiğini ifade etti.
     Kaymakam Su ise İskenderun gibi bir sanayi kenti için önemli bir eksiklik olan Endüstri Meslek Lisesinin önemli bir eksiği kapatacağını kaydetti.
     Milli Eğitim Müdürü Şimşek de 24 derslikli okulun 13 bin metrekare alan üzerine ve içinde 2 çok amaçlı büyük bir atölye bulunacağını, projenin ise yaklaşık 5,5 milyon TL'ye mal olacağını söyledi.
     Konuşmaların ardından okulun protokolü imzalandı. Törene İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin ve Azganlık Belediye Başkanı Halil Demir de katıldı.