Karabağ Sorunu ve Hocalı Katliamı Konferansı

 Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından ''Karabağ Sorunu ve Hocalı Katliamı'' konulu konferans ile fotoğraf sergisi düzenlendi.
Karabağ Sorunu ve Hocalı Katliamı Konferansı
  MKÜ Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonundaki konferans ve katliamın fotoğraflarının yer aldığı serginin, Hocalı Katliamının 20. yıl dönümü dolayısıyla düzenlendiği kaydedildi.
     Konferansta açılış konuşmasını yapan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necati Bozkurt, 1992 yılında Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşananların bir insanlık katliamı olduğunu anlattı.
     Müslüman-Türk sivillerin toplu şekilde katledildiği bu vahşetin, Ruslara ait 366. Motorize Piyade Alayı'nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirildiğini belirten Bozkurt, Azerbaycan'ın resmi açıklamasına göre saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk 613 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.
     Bozkurt, Hocalı katliamının en acımasız, en vahşice planlanarak uygulanan son yılların en büyük soykırımı olduğunu bildirerek, ''İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı katliamını Dağlık Karabağ işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliam olarak nitelendirmiştir. Hocalı'da katliam bölgesini gezen Fransız Gazeteci Jean YvesJunet, gördükleri karşısında, 'Pek çok savaş hikayesi dinledim. Faşistlerin zulmünü işittim, ama Hocalı'daki gibi bir vahşete umarım kimse tanık olmaz' ifadelerini kullanmış ve vahşetin boyutunu gözler önüne sermiştir'' diye konuştu.
     Yapılan açılış konuşmalarının ardından Hocalı katliamını birebir yaşayan görgü tanıklarının, ailelerini kaybedenlerin duygularını ve yaşananları onların gözüyle anlatan belgeselin gösterimi gerçekleşti.
     Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de doğan, Karabağ savaşı döneminde Azerbaycan kadın taburu komutanı olan Prof. Dr. Hanım Halilova ve ünlü tarihçi Ebülfez Elçibey'in en yakın mücadele arkadaşlarından Rafik İsmayıl'ın oğlu Hocalı katliamını yaşamış TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Toğrul İsmayıl da ''Karabağ Sorunu ve Hocalı Katliamı'' konulu sunum yaptı.
     İsmayıl, Azerbaycan ile Ermenistan arasında oldukça uzun bir tarihi geçmişe sahip olan ve halen bir çözüme kavuşturulmayı bekleyen Karabağ sorununun, katliamlar, yerinden edilmeler gibi ciddi insan hakları ihlallerine neden olduğunu ve her sene Hocalı katliamının yıl dönümü dolayısıyla bu katliamı tekrar tekrar yaşadığını vurgulayarak, normal bir insanın böylesi bir vahşeti yapamayacağını dile getirdi.
     Sunumunun ardından katılımcıların sorularını cevaplandıran İsmayıl'a, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Dalkız tarafından çiçek ve plaket takdim edildi.