Kültür Yolcuları Erasmus ile Hollanda

Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 8 kişilik grup, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibelendirilen, “Surfing Our Roots, Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ projesi kapsamında, 2-8 Haziran tarihleri arasında, yel değirmenleri ile ün salmış, Kuzey Denizine komşu, laleler ülkesi Hollanda’ya uçtular.
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş!
Kültür Yolcuları Erasmus ile Hollanda

 Proje toplantısına, Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu müdürü Hüseyin DÖNMEZ, İngilizce öğretmeni Hanefi ZOBAR, müdürü yardımcısı Meryem SEVİNÇ, matematik öğretmeni Özlem KURT, 8. Sınıf öğrencilerinden İlayda YURDAKUL, Duygu BULUT, Irmak ÖZALP ve Emine Eylül GÜNGÖR katıldılar.

Proje hakkında bilgi veren Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu müdürü Hüseyin DÖNMEZ, projenin bir önceki toplantısının geçtiğimiz şubat ayında  Portekiz’de yapıldığını belirterek şunları söyledi;  “ Portekiz’de yapılan toplantımıza, Litvanya, Türkiye, Yunanistan, Hollanda ve Portekiz’den 6 ortak okuldan 40 öğrenci ve öğretmen katılım sağlamıştık. Bu toplantımıza da yine 5 ülkeden , yaklaşık  60 öğrenci,öğretmen ve idareci katılım sağladı. Projemiz ile hem Hollanda kültürünü öğrendik hem de Türk kültürüne özgü değerlerimizi toplantıya katılan öğretmen ve öğrencilere sunma fırsatı yakaladık. Toplantımız çok verimli geçti. Bu proje için emek veren tüm arkadaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”

Proje koordinatörü ve aynı zamanda Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce öğretmeni Hanefi ZOBAR, projenin sözlü ya da yazılı kültürel mirasları inceleme üzerine kurulduğunu belirtti. Konuşmasına, projenin içeriğini hakkında bilgiler vererek devam eden ZOBAR, şunları ekledi; “ Geçtiğimiz ay kültürel mirasları inceleme kapsamında, öğrencilerimizle birlikte tarihin sıfır noktası, Şanlıurfa ilimizde bulunan Göbeklitepe’ye gezi düzenlemiştik. Öğrencilerimiz bu geziden büyük keyif aldılar ve Şanlıurfa ilimizin kültürel değerlerini derinlemesine öğrendiler. Burada edindiğimiz bilgileri farklı ülkelerden gelen ortaklarımızla paylaştık. Bizim için güzel fırsat oldu.”

“DOSTUM DOSTUM” KLİBİNE BÜYÜK İLGİ

Hollanda’da yapılan çalışmalarda, Türkiye’de yaptıkları çalışmaları da sunma fırsatı yakaladıklarını belirten ZOBAR, şöyle devam etti :” Proje kapsamında, kültürel miras listesinde olan tarihi yerlerde klip çekimi de vardı. Biz bu klip çekimini, tarihimizde büyük bir öneme sahip, ünlü ozanımız, Pir Sultan Abdal’ın Dostum Dostum türküsünü kullanarak kaydetmeyi uygun gördük. Okulumuzda ve Şanlıurfa’da uzun saatler alan çekimle, bir tanıtım klibi hazırladık. Bu klibi sosyal medyada paylaşmıştık ve büyük beğeni toplamıştı. Aynı klibi Hollanda’da izletme fırsatımız oldu. Ortaklarımızdan tam not aldık. Hem de güzel ülkemizin güzel yerlerini tanıtmış olduk. Bize, güzel ülkemizi yurtdışında tanıtma fırsatı veren, öğrencileri ve öğretmenlerimize yeni ufuklar açan Türkiye Ulusal Ajansı’na ve Avrupa Komisyonu’na teşekkür ediyoruz. ”

“TARİHİ YEL DEĞİRMENLERİ MUHTEŞEMDİ”

Hayatında ilk kez uçağa bindiğini söyleyen 8. Sınıf öğrencisi Emine Eylül GÜNGÖR, yapılan proje toplantısından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi; “ Bir hafta boyunca farklı ülkelerden farklı öğrencilerle birlikte çalışmalar ve geziler yaptık. Hollanda’nın tarihini ve kültürünü öğrenmeye çalıştık. En çok dikkatimizi çeken Hollanda’nın her tarafında dönen yel değirmenleri ve deniz kenarlarına örülen duvarlar oldu. Amsterdam’da gezdiğimiz Sanat Müzesi’de çok güzeldi. Bize bu imkanı sağlayan, okulumuzun kapılarını Avrupa’ya açan kıymetli öğretmen ve idarecilerimize teşekkür ediyorum.”

 

.

Kültür Yolcuları Erasmus ile Hollanda haberi 13 Haziran 2019 13:20 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay Hatay Merkez muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından Ortaokullar sektörüne eklenmiş olup 59 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle
Muhabir Nejla Çetinoğlu tarafından hazırlanan Kültür Yolcuları Erasmus ile Hollanda haberi, Hatay Hatay Merkez Eğitim Haberleri hatay ili hatay-merkez ilçesi mahallesinde Eğitim kategorisinde yer almakta olup 2019 yılı içerisinde 59 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Hatay+Hatay+Merkez+Eğitim+Haberleri Firma+Rehberim+Haberidir!