''KURUMSALLAŞMA MESLEK ÖRGÜTÜMÜZÜN ÖNÜNDEKİ EN TEMEL HEDEF''

İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, kurumsallaşmanın meslek örgütünün önündeki en temel hedef olduğunu söyledi.
''KURUMSALLAŞMA MESLEK ÖRGÜTÜMÜZÜN ÖNÜNDEKİ EN TEMEL HEDEF''
Arıkan, Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonunda düzenlenen ''Dönem Sonu İşlemleri ve Kamu Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Bilgilendirme Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, diğer odalarla kıyaslandığında gıpta ile bakılacak elektronik sistemle hizmet veren bir kurum olduklarını belirtti.
     TBMM'nin gündeminde Türk Ticaret Kanunu'nun olduğunu ifade eden Arıkan, şunları söyledi:
     ''Bizi mutlu eden şu, uzunca süreden sonra bu yasa parlamentoya geldi. İktidar ve muhalefetin anlaşamamasından dolayı bu yasayı 80 maddeden görüşüp yarıda bıraktılar. Ama aldığımız bilgiye göre, gerek iktidar, gerekse ana muhalefet Türk Ticaret Kanunu'nda uzlaşmışlar. Ayrıca, 15 Ocak'tan itibaren TBMM'de Borçlar Kanunu görüşülecek. Bu Türkiye için bir fırsat olacak. Kurumsallaşma adına önemli bir yasa olacak. Kurumsallaşma meslek örgütümüzün önündeki en temel hedeftir.''
     ''İlgili bakanlıkta ücret tarifelerinin artışı gündeme geldiği zaman sadaka verir gibi ücret artışı yapıldığını'' ileri süren Arıkan, şunları kaydetti:
     ''Bakanın elleri titriyor. Zaten biz bir ücreti ortaya koyarken, müşteri konumunu en iyi bilen insanlarız. Eğer müşterimizin durumu iyi değilse, para kazanmıyorsa, onlardan büyük ücretler almamız söz konusu değil ki. Maalesef şu anki tarife bizim hakkımızın karşılığını göstermemektedir. Burada amacımız zamana endeksli ücret tarifesini hayata geçirmektir.
     Bugün Türkiye'de borçlarla ilgili yeniden yapılanmaya gidiliyor ve en büyük aflardan biri yapılıyor. Biz meslek örgütü olarak aflara karşı değiliz. Ama aflar da çözüm değildir.''
     Toplantıda İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Saymanı Erol Demirel de ''Dönem Sonu İşlemleri ve Kamu Borçlarının Yeniden Yapılandırılması'' hakkında sunum yaptı.