METEF EĞİTİM BİLİM VE KÜLTÜR ŞENLİKLERİ

Hatay'da METEF, Eğitim, Bilim ve Kültür Şenlikleri, düzenlenen törenle açıldı.
METEF EĞİTİM BİLİM VE KÜLTÜR ŞENLİKLERİ
 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkan Vekili Aytaç, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım ile diğer kurum müdürleri ve öğrenciler, Atatürk Caddesi'nden Devlet Su İşleri Parkına kadar davul zurna eşliğinde yürüdü.
     Vali Lekesiz, kentin ''Bu Benim Eserim'' proje yarışmasında Türkiye birincisi olduğunu belirterek, ''Artık proje yarışmasında ikinci olma gibi bir lüksümüz yok'' dedi.
 
     Bu yıl ikincisi düzenlenen şenliği geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Lekesiz, rekabetin bulunduğu yerde rehavetin olmadığını söyledi.
     Gelişmiş ülkelerde zenginliğin ana kaynağının bilimsel buluşlar ve onun getirdiği artı değerler olduğunu belirten Lekesiz, ''Bizlerin de bu konuda çalışması, bilimsel anlamda proje üretmesi gerekir. Hatay, bu konuda önemli mesafeler kat etti. Kentimiz, 'Bu Benim Eserim'' proje yarışmasında Türkiye 26'ncılığından üçüncülüğe, bu yılda birinciliğe yükseldi. Bu başarıyı elde etmek kadar devam ettirmekte zor'' diye konuştu.
     Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç da kentin ''Bu Benim Eserim'' proje yarışmasında 2008-2009 eğitim öğretim yılında 213 projeyle 81 il arasında 26'ncı sırada yer aldığını, 2009-2010 yılında ise 2 bin 46 projeyle Türkiye üçüncüsü olduğunu söyledi.
  
     2010-2011 eğitim öğretim yılında kentte 9 bin 218 proje yapıldığını vurgulayan Tulmaç, Hatay'ın bu sayıyla Türkiye birinciliğini elde ettiğini kaydetti.
     Proje Tabanlı Beceri Yarışması'nda geçen yıl 266 projeyle Türkiye ikincisi olan Hatay'ın bu yıl 414 projeyle başarısını sürdürdüğünü belirten Tulmaç, kentin önümüzdeki eğitim öğretim yılında hem 'Proje Tabanlı Beceri Yarışması'' hem de ''Bu Benim Eserim'' projelerine ev sahipliği yapacağını söyledi.
     Konuşmaların ardından proje yarışmalarında dereceye girenlere çeşitli ödüller ve plaket verildi. Daha sonra öğrenciler çeşitli gösteriler sundu.
     Vali Lekesiz ve beraberindekiler daha sonra parkta kurulan stantları gezerek öğrencilerin yaptığı projeler hakkında bilgi aldı.