Mimarlık Fakültesi Öğrencilerini Bekliyor

<strong>Hatay&rsquo;ın Sahip Olduğu Tarihi Mek&acirc;nlar Mimarlık Eğitiminin Ufkunu A&ccedil;ıyor</strong>
Mimarlık Fakültesi Öğrencilerini Bekliyor
Yaklaşan tercihler öncesi MKÜ basın bürosu olarak Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni mercek altına aldık. Bu kapsamda Fakülte Dekanı Prof. Dr. Necmi İşler ile yapmış olduğumuz söyleşide mimarlık mesleğine ilgi duyan fakat nereyi tercih edecekleri konusunda net bir tercih belirlemeyen öğrencilere yol göstereceğini düşündüğümüz röportajda merak edilen birçok konuya açıklık getirmeye çalıştık.Özellikle yükseköğretim sınavlarında Türkiye’deki Mimarlık Fakülteleri arasında yüksek puanla öğrenci alan MKÜ Mimarlık Fakültesi’nin Üniversite içerisinde de ön planda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Necmi İşler, Hatay’ın mimarlık mesleği için başlı başına büyük fırsatlar barındırdığını belirtiyor.  Mimarlık Fakültesi’nin 2008 yılında Üniversite bünyesinde kurulduğunu ve ilk olarak mimarlık bölümü olarak 2010 yılında 45 öğrenciyle eğitim öğretime başladığını aktaran Prof. Dr. Necmi İşler; bölümde bina bilgisi, mimari restorasyon, mimarlık tarihi ve yapı bilgisi olmak üzere toplam dört anabilim dalı bulunduğunu söylüyor.  Fakülteleri hakkında detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Necmi İşler, “Bölümümüz öğrenci merkezli eğitim felsefesini esas almakta ve eğitim planlarını bu yaklaşımla şekillendirmekte ve geliştirmektedir.” diye belirtiyor. Bölümün ders programında belirtildiği üzere her dönem bir tasarım projesi stüdyosu ile teorik ve uygulamalı diğer destek derslerinden oluştuğunu dile getiren Prof. Dr. İşler, destek derslerinin ise; mimarlık tarihi ve felsefesi, statik, yapı, rölöve restorasyon, bilgisayar destekli tasarım gibi temel derslerin yanında 4. dönemden sonra öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik çeşitli seçmeli dersleri içerdiğini aktarıyor. Bunun yanı sıra bölümün eğitim planının aynı zamanda öğrencileri mesleki yaşamlarına hazırlamak için ek olanaklar içerdiğini de ifade ediyor. Öğrencilerin, ikinci ve üçüncü yıl sonunda 40 işgünü büro ve 40 işgünü şantiye stajı yapmak zorunda olduklarını aktaran İşler, şöyle devam ediyor: “Bunların yanında mimarlık öğrencileri arasında deneyim ve bilgi paylaşımı sağlamayı amaçlıyoruz. Çok kültürlü takım çalışması yoluyla sosyal ve teknik becerileri geliştirmek amacıyla diğer mimarlık bölümleri ile ortak ulusal ve uluslararası katılımlı atölye çalışmaları düzenliyoruz. Toplamda 166 yerel kredi veya 240 AKTS kredisi ders alan, tümünü başarıyla tamamlayan ve 4.00 üzerinden en az 2.25 ağırlıklı not ortalamasını sağlayan, toplam 80 işgünü stajı (40 işgünü büro-40 işgünü şantiye) başarı ile tamamlayan öğrenciler lisans derecesi almaya hak kazanıyorlar.” 
Öğrencilerin Erasmus programı çerçevesinde yurt dışına gitme olanaklarının bulunduğunu, dünyada mimarlık mesleğinin ön planda tutulduğunu ve iş imkânının çok geniş bir meslek olduğunu belirten Prof. Dr. Necmi İşler, “Dolayısıyla öğrenciler tarafından fazlaca tercih ediliyor. Zaten Mustafa Kemal Üniversitesi içerisinde MF-4 olarak en yüksek puanla öğrenci alan bir fakülteyiz. Bu da Mimarlık Fakültesi’nin ön plana çıkmasını sağlıyor.” diye ekliyor.
Mimarlık Fakültesi Öğrencilerini Bekliyor haberi 24 Temmuz 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  2175 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle