MKÜ 20 Yaşında

Mustafa Kemal Üniversitesi'nin 20. yıl kuruluş yıldönümü kutlandı.

MKÜ 20 Yaşında

Mustafa Kemal Üniversitesi'nin kuruluşunun 20. yıl kutlama etkinlikleri Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, MKÜ Rektörü M. Salih Güder, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan ile üniversite mensuplarının katılımı ile kortej yürüyüşü ile başladı.

MKÜ Eğitim Fakültesi'nden başlayan Kortej yürüyüşü Antakya Belediyesi'nin katılımı ile Atatürk anıtına kadar devam ederken MKÜ Öğrencileri yürüyüş boyunca vatandaşlara çiçek dağıttı.

MKÜ Rektörü Salih Güder'in Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunularak istiklal marşı okundu.

Anıtta MKÜ'nün kuruluş yıldönümü nedeniyle söz alan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten adını alan Üniversitenin 20.yıldönümünü hep beraber kutlandığını belirterek MKÜ'nün tıpkı Cumhuriyetimiz gibi olgun ve ergin yaşlara ermesini içten diledi.

Lekesiz;  modern,  verimli,  temiz ve özgür bir üniversite ortamına odaklanmanın bir ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınması için olabilecek en önemli odaklanma ve politika olduğuna inandığını İfade etti.

Batının aşağı yukarı son 200 yıldır süren egemenliğine karşı Asya’nın yükselişinde en önemli iki üç faktörden en başta geleni Üniversite öğrenimini, üniversite eğitiminin Asya tarafından kavranılması, öğrenilmesi ve bununla da yetinilmeyip bunun hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Lekesiz; "Gerçektende önümüzdeki dönemde Asya’nın her geçen gün daha fazla yükselişine tanıklık edeceğiz. Tüm Parametreler, tüm dinamikler onu gösteriyor. Bunda en önemli sebeplerin basında Üniversitenin Asya tarafında Kavranılması ve hayata geçirilmesi gerekiyor. Ülkemizde de tüm üniversitelerimizin Ülkemizin Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş uygarlık düzeyine erişmesinde çok ciddi katkıları var. İlimiz açısından durumu değerlendirdiğimizde 20 yıllık bir kıdemi ihtisab etmiş üniversitemizin gerçekten ilimizin geleceğinde çok belirleyici bir aktör olarak yer aldığını görüyoruz." dedi.

MKÜ'nün 20. yıl kuruluş yıldönümü nedeniyle konuşma yapan Rektör Güder Hatay'da Türkiye'nin bütün renk ve eğilimlerinin temsil edildiğini belirterek MKÜ'nün bilimin ışığında yürüyen üst düzey bilgi ve beceriyle donanmış, kendine güvenen, sorumluluk sahibi, sürekli dönüşen ve daima iyiyi arayan, gönüllü olarak emeklerini bir araya getirenlerin ortak eseri olduğunu ifade etti.

Üniversitelerin asli görevinin bilim ışığı altında çağdaş demokratik, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı milli ve manevi bir ruhla donanıma kavuşturulmuş, geleceğin teminatı olan gençlerin en iyi koşullarda yetişmesini sağlamak olduğunu belirterek; "Kuruluşundan günümüze kadar başta bölgesi olmak üzere Türkiye’nin de kalkınmasına katkı sağlayan önemli bir ilim ve irfan kurumu ve aynı zamanda genç, dinamik, kararlı, çalışkan ve hoşgörülü kadrolarıyla milletimizin geleceğine ışık tutan ve Yüce Önder Mustafa Kemal’in adını gururla taşıyan genç bir üniversitedir." ifadesini kullandı.

Hedeflerinin çağdaş, rekabetçi, çağımızın gerekleri ile donanımlı, insanı önceleyen, etik değerlere saygılı, aidiyet hissiyle bağlı, birlik ruhu içinde bir eğitim yuvasına inşa etmek ve bu temeller üzerinde gelişmek olduğunu ifade eden MKÜ Rektörü Güder; "Bu hedef doğrultusunda başarımızı, mensubiyet duygusunun verdiği sorumluluk ve heyecanı taşıyarak bilimin ve bilginin otoritesini en iyi şekilde temsil eden, üniversitemizin en değerli hazinesine yani güçlü akademik kadromuza borçluyuz.

Mustafa Kemal Üniversitesi çatısı altında olmanın haklı gururunu taşıyan akademisyenlerimiz, bu yüksek başarının sürdürülebilmesi ve ileriye taşınmasında birer mihenk taşlarıdır." dedi.

MKÜ 20 Yaşında haberi 13 Kasım 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay tarafından  14495 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle