MKÜ BÜNYESİNDE ''CEMİL MERİÇ DÜŞÜNCE VE KÜLTÜREL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ'' KURULACAK

 Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, gerçekleştirdikleri ilk senato ve yönetim kurulu toplantısınında senato üyelerinin oy birliğiyle MKÜ bünyesinde ''Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Araştırmalar Merkezi'' nin kurulması kararı aldıklarını belirtti.
MKÜ BÜNYESİNDE ''CEMİL MERİÇ DÜŞÜNCE VE KÜLTÜREL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ'' KURULACAK
   Güder, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin yetiştirdiği önemli kişilerin, isimlerinin birçok araştırma merkezine, bilimsel faaliyete verilerek yaşatılması ve tanıtılmasının önemli olduğunu, bu amaçla üniversitede ''Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Araştırmalar Merkezi'' adı altında yeni bir merkez kurulması kararı aldıklarının altını çizdi.
     Cemil Meriç isminin yaşatılması adına MKÜ bünyesinde kurulacak olan merkezden dolayı mutlu olduklarını ifade eden Güder, şöyle devam etti:
     ''Hayatını Türk irfanına adayan, bir fikir işçisi olarak kendisini tanıtan Cemil Meriç, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde doğmuş, Hatay'ımızın yetiştirdiği, Türk fikir tarihinin en önemli birkaç eleştirmenlerinden birisinin olması yanında düşünceleri ve 'Bu Ülke', 'Ümrandan Uygarlığa', 'Jurnal' gibi önemli eserleriyle doğu ile batı arasındaki olay ve olgulara her zaman geniş bir perspektiften bakan bir Türk aydınıdır.
     Türk fikir ve kültür hayatının önemli isimlerinden biri olan Cemil Meriç?in toplumumuz tarafından tanınması, eserlerinin ve düşüncelerinin daha iyi anlaşılması, fikir, edebiyat ve kültür hayatına kattığı olumlu entelektüel değerleri daha da geliştirilmesi amacıyla üniversitemiz bünyesinde kurulan Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Araştırmalar Merkezi önemli bir kültür, sanat, fikir ve bilimle ilgili araştırma merkezi olacaktır.''
     Güder, senato toplantısında ayrıca, Veteriner Fakültesi bünyesinde Veteriner Meslek Yüksekokulu'nun kurulması, bunun içerisinde Laborant ve Veteriner Sağlık programı ile Diş Hekimliği Fakültesinin ilgili bölüm ve Anabilim dallarının açılması, 2011-2012 öğretim yılından itibaren öğrenci alınması için YÖK'e başvuru yapılması için kararlar da alındığını kaydetti.