MKÜ DE Bilim Öncüleri Yolu

Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) 20. yılı kuruluş etkinliklerinden birisini oluşturan 20 bilim insanının portrelerinin yerleştirildiği “Bilim Öncüleri Yolu”nun açılışı gerçekleştirildi. 

Bizi Sayfanızda Paylaşın

MKÜ DE Bilim Öncüleri Yolu
Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) 20. yılı kuruluş etkinliklerinden birisini oluşturan 20 bilim insanının portrelerinin yerleştirildiği “Bilim Öncüleri Yolu”nun açılışı gerçekleştirildi. Kütüphane yolunda gerçekleşen açılışa MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcıları, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zakir Mehdiyev ve çok sayıda akademik ve idari personel katılım gösterdi
Rektör Güder, yaptığı açılış konuşmasının başında, eğitimin en önemli halkasını oluşturan üniversitelerin yapı taşı, çıktısı, bilgi ve bilgili insan olduğu gerçeği hareketiyle Mustafa Kemal Üniversitesi’nde uygulanmakta olan eğitim anlayışının çağ ve öğrenci odaklı öğrenciye değer ve sorumluluk verme çerçevesinde yürütmekte olduklarını kaydederken şunları aktardı:“Her ne kadar sınırları devletler tarafından çizilmiş ülkeler ve aynı zamanda ülkenin içerisinde sınırlarla ayrılmış çizgiler olsa da bilimin sınırı yoktur. Bilimi sınırlamanın imkânı da yoktur. Bu yükselme ve artışa paralel olarak üniversitemiz yapılarının geliştirilmesi bilim, teknik, araştırma ve geliştirme çalışmaları, teknolojik gelişmeler, endüstri, kültür ve uluslararasılaştırma konusunda çeşitli çalışmalar yaparak bu alanlarda neler yapılabileceğini tespit etmek, bu tespitleri değerlendirerek evrensel değerlerin üretildiği sınırlı kaynaklarla insanlığı tatmin edecek değerleri ortaya çıkarmak üniversitemizin görevleri arasındadır. Bilimle yoğrulan gençlerimizin araştıran, sorgulayan, öğrendiğiyle yetinmeyen bir nesil olabilmesi için hepimiz beraberce mesai harcamaktayız. Nitekim yerel ve ulusal alanda bunun meyvelerini almaktayız; ancak bu sınırlı bir başarıdır. Geliştirilmesi ve doyurucu hale getirilmesi gerekmektedir.”
İnsanlığın gelişmesinde özgürlüğün ne denli önemli olduğunun bilincinde olduklarını ve fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeyi insan toplumunun geleceğinin garantisi olarak gördüklerini de belirten Güder, “ Biliriz ki bilim ancak özgür kafalarda yeşerecek ve yerini bulacaktır. Bu yolda bilimin hiç batmayan güneşinin abidelerini üniversitemiz kampüsüne yerleştirerek üzerinde güneşin batmadığı tek gerçek varlığın bilim olduğu iddiasını canlandırmayı hedeflemiştik. Bu yolda Mevlana’dan Piri Reis’ e, Platon’dan Newton’ a değerli 20
 
bilim insanının abidelerinin dikili olduğu bir yolu yapmanın; bilimin eserlerinin içinde bulunduğu kütüphanemize bu yoldan ulaşmanın coğrafi koordinat sistemini düşündüğümüzde rüzgar gülünü eksen alacak şekilde sağı gösteren eksenin doğu dünyasıyla; solu gösteren eksenin de batı dünyasıyla eş değer olduğunu dikkate alarak bu yolun sağ yönünde doğu dünyasının ve İslam dünyasının felsefe alanından, hümanizma alanından tıp, fizik, güzel sanatlar, coğrafi keşifler alanı gibi pek çok alandaki 10 bilim insanını yerleştirirken; eşdeğer dönemlerde ya da zaman olarak çakışmasalar bile aynı konularda batı dünyasında öne çıkmış bilim insanlarını da aynı yolun sonunda yola yerleştirmeyi uygun bir anlayış olarak değerlendirdik. 20. yıl etkinlikleri kapsamında bilime, sanata, estetiğe ve plastik düşünceye, öğelere dair duyguların geliştirilmesini bir fırsat olarak bildik ve gözledik. Bilim öncüleri yolunun yapım ve fikir aşamasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Doğu ve Batı sentezinin birleştirildiği bu 20 bilim insanının bulunduğu yolun açılısına katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. 
MKÜ DE Bilim Öncüleri Yolu haberi 29 Kasım 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay tarafından  13980 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle