MKÜ DE Engelsizsiniz” Konferansı Düzenlendi

<span style="background-color:rgb(247, 242, 242); color:rgb(34, 34, 34); font-family:ubuntu,sans-serif; font-size:13px">3 Aralık D&uuml;nya Engelliler g&uuml;n&uuml;ne istinaden Mustafa Kemal &Uuml;niversitesi &Ouml;ğrenci Konseyi Başkanlığı ve G&uuml;lsem Engelliler Tiyatro grubunun iş birliği ile &ldquo;Engelsizsiniz&rdquo; konulu konferans d&uuml;zenlendi.</span>
MKÜ DE Engelsizsiniz” Konferansı Düzenlendi
Konferans Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya, Gülsem Engelliler Tiyatro grubu Genel Koordinatörü Cemil PARLAR, akademisyenler, idari personel öğrencilerin ve çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleştirildi.Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya yaptığı açılış konuşmasında insanoğlunun yaratılanların en değerlisi ve şereflisi olduğunu ifade ederek, engelli olsun ya da olmasın her insanın anlaşılmaya ihtiyacı olduğunu, ancak engellilerin çok daha fazla anlaşılmaya ve desteğe ihtiyaç duyduğunu ifade etti.Prof. Dr. Kaya “Gönlü zengin olan kişiler ve yardım etmeyi seven insanlar için onlarla ilgilenmek, zamanlarını beraber geçirmek çok değerlidir. Ve onlara faydalı olmak için çırpınan bir yürek hem bu dünyada hem de öbür dünyada mükafatsız kalmayacaktır. Toplumda yaşayan bir fert olarak bizlere düşen görev engelli olan bu insanlara yaşam mücadelesinde destek olmak ve onların omuzlarındaki yükü az da olsa hafifletmektir” dedi.Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya "Engelli olan insanlara da her zaman destek olarak onlardan Allah’ın selamını esirgememelisiniz ve selamdan da öte hayatlarının her alanında onlarla birlikte olmamız gerekir"  diyerek konuşmasını sonlandırdı.Mustafa Kemal Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanı Mehmet Mustafa GÜVEN, engelliliğin insanlığın ortak sorunu olduğu ifade ederek konuşmasına başladı.Güven “Engelli bireyin yaşadığı sıkıntılar ve zorluklar hem aile hem de sosyal çevresinde kendini gösterir. Engellilerin yaşadığı en büyük sıkıntı ayrımcılığa uğramaktır.  Bunun yanı sıra temel insani hizmetlerden yani ; Eğitim, Sağlık, Barınma, Sosyal Güvenlik, İstihdam gibi fırsat eşitliği temelinde yeterince yararlanamamaları da onların engelli olarak damgalanması, ayrımcılığa uğraması ve dışlanması boyutunda değerlendirilmelidir” dedi.M. Mustafa Güven; engelliler‘in de yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorunda olduklarını belirtti. Çünkü çalışmak yaşamı güzelleştirir, insanı mutlu eder, huzur verir. Konfiçyus’un dediği gibi “Onlara balık verme mahalline, balık tutmayı öğretmeliyiz” sözüyle ifade etti.MKÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Güven son olarak toplumun her alanında engellilere saygı göstermek, onları da toplumun bir ferdi olarak kabul edip dışlamamak gerektiğini vurguladı.Konuşmaların ardından, pop star yarışmasından tanıyacağımız Serkül Kan’ın mini konseri, Üniversitemiz öğrencilerinden Süleyman Hamurcu arkadaşımızın müzik dinletisi ve Gülsem Engelliler Tiyatro grubundan Ayhan Yarıcı’nın Stand Up Show’u ile katılımcılar doyasıya eğlendi.
MKÜ DE Engelsizsiniz” Konferansı Düzenlendi haberi 21 Aralık 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1310 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle