MKÜ'DE 3. PEDİATRİ GÜNLERİ TOPLANTISI

MKÜ'DE 3. PEDİATRİ GÜNLERİ TOPLANTISI -REKTÖR PROF. DR. CANDA: -''TIP FAKÜLTEMİZİ ORTADOĞU'NUN TIP MERKEZİ HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ''
MKÜ'DE 3. PEDİATRİ GÜNLERİ TOPLANTISI
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi'nin her geçen gün daha da büyüdüğünü belirterek, ''Fakültemizi Ortadoğu'nun tıp merkezi haline getirmeye çalışıyoruz'' dedi.
     Canda, ''3. Pediatri Günleri'' toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, göreve geldiği günden bu yana MKÜ'de 18 yeni bölüm açtıklarını söyledi.
     Mersin, Sakarya, Muğla Üniversiteleri ile birlikte 18 yıl önce kurulan MKÜ'nün 13 bin olan öğrenci sayısını 30 bine çıkardıklarını ifade eden Canda, akademik personel sayısının da 946'ya ulaştığını anlattı.
     Üniversitelerinin yaptığı bilimsel çalışmalar, projeler ve eğitim-öğretim kalitesiyle adını daha fazla duyurmaya başladığını vurgulayan Canda, öğrencilerin MKÜ'yü tercih eder hale geldiğini belirtti.
     Kısa süre önce açılan MKÜ Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi'nin bölgenin en önemli hastanesi olma yolunda ilerlediğini ifade eden Canda, şöyle devam etti:
     ''2008 yılında Tayfur Sökmen Yerleşkesi'ndeki yeni binamıza taşıdığımız tıp fakültemizde 36 bölümün anabilim dalları yer alıyor. Burada hastalara en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Artık vatandaşlarımız sağlık sorunlarıyla ilgili tıp fakültemiz sayesinde Adana, Mersin, Gaziantep gibi kentlere gitmek zorunda kalmıyor. Fakültemizi Ortadoğu'nun tıp merkezi haline getirmeye çalışıyoruz.''
     Toplantıda MKÜ Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tanju Çelik, ''Çocuklarda Kas ve İskelet Sistemi Ağrıları'' hakkında bilgi verdi.
     Akut ve kronik olmak üzere iki çeşit ağrının olduğunu ifade eden Çelik, bu ağrıların ilerleyen yaşlarda ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini söyledi.
     Kronik ağrıların 3-6 aydan daha fazla sürebileceğini belirten Çelik, bunların üretkenliği azaltabileceğini, depresyona yol açabileceğini kaydetti.
     Antakya Oteli'ndeki toplantıya katılan Pediatrik ve Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Kasapçopur ''Otoinflamatuvar Hastalıklar'' hakkında bilgi aktardı.
     (