MKÜ'de okuma buluşmaları düzenlendi.

Mustafa Kemal Üniversitesince (MKÜ) Türk kültür ve düşünce hayatına yön veren yazar ve eserleri tanımak, tartışmak için okuma buluşmaları düzenlendi.
MKÜ'de okuma buluşmaları düzenlendi.
 MKÜ Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tayfur Sökmen yerleşkesi Atatürk Konferans Salonunda düzenlenen okuma buluşmalarının ilki, Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Eyüp Coşkun rehberliğinde yapıldı.
     Cemil Meriç'e ait ''Bu Ülke'' adlı eserin programa katılan öğrencilerle tartışıldığı etkinliğin açış konuşmasını yapan MKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Can, üniversitelerin sadece eğitim-öğretim faaliyetlerinde değil, içinde bulundukları toplumun kültürel ve sanatsal kodlarını gelecek kuşaklara aktarmada da aktif bir rol oynadığını söyledi.
     Cemil Meriç'in, Türk fikir ve kültür hayatının en önemli simalarından birisi olduğunu anlatan Can, Cemil Meriç'in en önemli vasfının, okumayı hayatının odak noktası haline getirmiş olması ve bu uğurda gözlerini kaybetmesine rağmen, okuma-yazma aşkının ölünceye kadar devam etmesi olduğunu ifade etti.
     Can, bu anlamda uygulama ve araştırma merkezinin faaliyetleri arasında okuma buluşmalarına yer verilmesinin anlamlı olduğunu belirterek, ''Bu Ülke'' eserini okumanın Cemil Meriç'le, onun düşüncesiyle ve etkileyici üslubuyla tanışmak için iyi bir başlangıç olacağını kaydetti.
     Doç. Dr. Coşkun ise merkezin amacının Cemil Meriç'in tanınması, eserlerinin ve düşüncelerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve Cemil Meriç'in yanı sıra Türk kültür ve düşünce hayatının merkezinde yer alan her konuyu bilimsel kriterlerle incelemek ve ortaya koymak olduğunu belirtti.
     Türk kültür ve düşünce hayatına yöne veren önemli isimleri ve eserleri üniversite öğrencileriyle buluşturmayı amaçlayan okuma buluşmaları adlı etkinliğin Okuma Gönüllüleri Topluluğuyla işbirliği içinde gerçekleştiğini vurgulayan Coşkun, okuma buluşmalarına Cemil Meriç'in ''Bu Ülke'' adlı eseriyle başlamayı sembolik anlamda önemli gördüklerini ve okuma buluşmalarını her yıl 10 yazar ve 10 eserle sürdürmeyi amaçladıklarını dile getirdi.