MKÜ'DEN SOSYAL ATILIM DESTEĞİ

 İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nın (İTSO) düzenlediği Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ile İŞKUR'un desteklediği, Avrupa Birliği hibe programı kapsamında, ''Turizm Sektöründe Kadın İstihdamını Geliştirme Projesi'' konulu, işsiz bayanların aktif iş yaşamına katılmasını amaçlayan projenin sertifika töreni düzenlendi.
MKÜ'DEN SOSYAL ATILIM DESTEĞİ
 MKÜ Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder etkinlikte yaptığı konuşmada, projenin, kente ve ülkeye büyük katkı sağlayacağını, kadının iş yaşamındaki yeri ile öneminin altını çizerek şunları kaydetti:
     ''Ticaret ve Sanayi Odamız tarafından sadece bölgedeki ticaret ve sanayinin geliştirilmesine değil, aynı zamanda bu ticari ve sanayi faaliyetlerinin sürdürülebilir olmasına da katkı sağlamak düşüncesiyle başlatılmış olan bu değerli kurs, kursiyerler açısından olduğu kadar turizm sektöründe de girişimci yaklaşımlarla yeni tesisleri üretecek mevcut tesislerin kapasite gelişimi yoluyla, önemli ekonomik gelişmeler ve başarılar sağlayacak olan ayrıca hem İskenderun'umuzun hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomik ve sosyal refahının artmasına katkı sağlayacak olan tüm kesimlere çok önemli bir destek olacağını düşünmekteyim.''
 

     İşgücü piyasasında kadın çalışanların payının gün geçtikçe arttığını ifade eden Güder, MKÜ olarak, kentte istihdam sorunu yaşayan kadınlara, ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimine de katkıda bulunmak üzere istihdam olanağı sağlamayı hedeflediklerini ve bu hedeflerini hayata geçiren birçok projenin içerisinde yer aldıklarını kaydetti.
     İTSO Başkanı Halil Şahin ise kadınların ekonomik kalkınma sürecinde hak ettiği yeri almaları için sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin sağlanması ve sosyal adaletin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
     İskenderun İŞKUR Şube Müdürü Mehmet Yüksel de kadın istihdamının artırılması projesi kapsamında, kat görevlisi, servis elemanı ve ön büro resepsiyonist elemanı olarak toplam 50 kişinin teorik ve uygulamalı eğitime tabi tutulduğunu belirtti.
     Konuşma bitiminde Rektör Güder ve diğer protokol üyeleri, eğitimlerini başarıyla tamamlayan 50 kişiden oluşan bayan kursiyerlere sertifikalarını takdim ederek gelecekteki iş yaşamlarında başarılar dilediler. Tören, kokteyl ile renklendirilerek sona erdi.
     MKÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu eğitmenlerinin danışmanlığında gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç, İskenderun Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Halil Demirer ve Pirinçlik Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yavuz Mazlum da katıldı.