''OKULUMU TERK ETMEM, GELECEĞİMDEN VAZGEÇMEM''

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, ''Okulumu Terk Etmem Geleceğimden Vazgeçmem'' projesiyle amaçlarının, ilköğretimden sonra okula gidemeyen kız çocuklarının eğitiminin devamını sağlamak olduğunu belirtti.
''OKULUMU TERK ETMEM, GELECEĞİMDEN VAZGEÇMEM''
 Güder, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Program Otoritesinde gerçekleştirilen ''Okulumu Terk Etmem Geleceğimden Vazgeçmem'' projesine, 136 bin Avro hibe desteği aldıklarını söyledi.
     MKÜ Eğitim Fakültesi tarafından yürütülen ve Odabaşı ile Kuzeytepe belediyelerinin ortak olduğu proje kapsamında okula gidemeyen kız çocuklarının ailelerinin bilgilendirileceğini kaydetti.
     Amaçlarının, ilköğretimden sonra okula gidemeyen kız çocuklarının eğitiminin devamını sağlamak olduğunu belirten Güder, bu konuda herkese görev düştüğünü söyledi.
     MKÜ'de, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, gençlerin yanı sıra kadınların istihdamının arttırılmasına yönelik de farklı programların bulunduğunu ifade eden Güder, ''Kentimizin gelişimine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda farklı kurumlar tarafından yürütülen AB projelerinin ortaklığını yapıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla lojistik sektör ile sanayinin talep ettiği eleman ihtiyacını, yürütülen sosyal sorumluluk projeleriyle gidermeye çalışıyoruz'' diye konuştu.
     Vali Yardımcısı Kadim Doğan da son yıllarda kentte, üniversite ile sivil toplum örgütlerinin AB hibe programlarında büyük mesafe kat ettiğini vurguladı.
     Kentte bazı kız çocuklarının bir takım sorunlar nedeniyle eğitime devam edemediğini belirten Doğan, yürütülen projenin bu kapsamda çok anlamlı olduğunu söyledi.
     Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Suat Sakallı Gümüş, 12 ay sürecek proje kapsamında kız çocuklarının okula devamını sağlamanın yanı sıra eğitimin kalitesini arttırmayı hedeflediklerini belirtti.
     Kentte, kız çocuklarının orta öğretime devam oranının yüzde 60 ve 70'lerde kaldığını vurgulayan Gümüş, bunun daha üst seviyelere çıkarılması için aileler başta olmak üzere öğretmenlere büyük görev düştüğünü söyledi.
     Gümüş, projeyle, sekizinci sınıf öğrencileri ve ailelerini hedef aldıklarını, bu kapsamda Odabaşı beldesinde bulunan 75. Yıl İlköğretim Okulu ile Kuzeytepe beldesindeki Mehtap Mehmet Olgar ve Dikmece ilköğretim okullarında çalışma yapacaklarını kaydetti.
     Açılış konuşmalarının ardından MKÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Şükran Öz, projenin amacı, hareket planı hakkında katılımcılara bilgi verdi.