Sigara bırakma eğitimine 23 doktor katıldı

Haber Merkezi- Hatay Tabip Odası ve Halk Sağlığı Uzmanları Derneği işbirliği ile ilimizde 16-17 Temmuz günlerinde “Tütün Kontrolü ve Sigara Bırakma Eğitimi” yapıldı.

Sigara bırakma eğitimine 23 doktor katıldı

Tütün kontrolünde hekimin rolü, sigara dumanından pasif etkilenim ve zararları, tütün ve sigara bağımlılığı, sigara bırakma tedavileri, 4207 sayılı tütün kontrolü yasası ve uygulamaları gibi çeşitli konuların yer aldığı eğitim programına ilimizden ve çevre illerden toplam 23 doktor katıldı.

Hacettepe ve İnönü Üniversiteleri Tıp Fakültesi, Türk Tabipleri Birliği, AMATEM’den ilgili uzmanların katılımı ile yapılan eğitim sonunda programa katılan doktorlara “KATILIM BELGESİ” verildi.

Tütün kullanımı bütün dünyada erken ölümlerin en önde gelen nedenidir. Dünyada her yıl 5 milyondan fazla, ülkemizde de 100 binden fazla kişi tütün ve sigara kullanımının yol açtığı hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu ölümler etkili tütün kontrolü çalışmaları ile önlenebilecek olan ölümlerdir. Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hilal Özcebe konunun önemine işaretle, bu konudaki kapasiteyi artırmak amacı ile çeşitli illerde tabip odaları ile işbirliği içinde benzeri eğitimleri yaptıklarını ifade etti.

Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Selim Matkap da bu eğitimden sonra ilimizde sigara içen ve bırakmak isteyen yurttaşlarımızın daha kolaylıkla bu konuda eğitim almış doktor arkadaşlarımızdan yardım alabileceğini ve sağlık ocakları, KETEM (Kanser Erken Teşhis Merkezi) ve üniversite hastanesinde çalışan hekimlerin bu konuda yeterli donanıma sahip olduklarını belirtti. 

Kursa şu doktorlar katıldı: Dr. İbrahim H. Şeyhoğlu, Dr. Ali Kanatlı, Dr. Fatma Demirdelen, Dr. Metin Değirmenci, Dr. Selva Bayar, Dr. Ayça Şafak Tekin, Dr. Aydan Ünsal, Dr. Taner Canatar, Dr. İsmail Kuzu, Dr. Ferit Erdoğan, Dr. Leyla Rabia Uz, Dr. İnci Turan, Dr. Ebru Turhan, Doç. Dr. Tacettin İnandı, Dr. Serap Yıldırım İnce, Dr. Orhan Bahçecioğlu, Dr. Sebahat Akoğlu, Dr. Nazan Savaş, Dr. M. Erol Yayla, Dr. Süheyl Asma, Dr. Mehmet Mansuroğlu, Doç. Dr. Senem Erdoğmuş.

Kurs eğitimcileri ise şu doktorlardan oluştu:   Prof. Dr. Hilal Özcebe, Prof. Dr. Nazmi Bilir, Doç. Dr. Zeynep Ayfer Aytemur, Doç. Dr. Özen Aşut, Uz. Dr. Işık Öztürk, Uz. Dr. Tijen Şengezer.