SINIF YÖNETİMİ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Sürekli Eğitim Merkezi tarafından öğretim elemanlarına yönelik ''Sınıf Yönetim'' konulu konferans düzenlendi.
SINIF YÖNETİMİ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ
Konferansa konuşmacı olarak katılan Eğitim Bilimleri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bayram Özer, etkili sınıf yönetimi konusunda eğitimcilere güncel bilgiler sundu.
     Özer, öğretmenlerin en çok sergiledikleri hatalı davranışların öğrenciler arasında taraf tutmak, öğrencilerin dikkatini çekmeden derse başlamak, çok hızlı ve kötü bir Türkçe ile konuşmak, sürekli oturarak ya da sürekli hareket ederek ders anlatmak, sınıf kurallarını ilk derste koyamamak, öğrenciyi sınıf içinde azarlamak, beden dilini doğru kullanamamak olduğunu belirtti.
 
 
     Sınıf içerisinde geleneksel öğretim metotlarının geride kaldığını ifade eden Özer, yeni öğretim yaklaşımlarının temel ilkesinin öğrenciye öğretme yerine, öğrenciyle birlikte öğrenme ve öğretme olduğunu, bu nedenle sadece öğretmenlerin sesinin duyulduğu, öğrencilerin sessizce ders işledikleri sınıfların eğitimde artık yerinin olmadığını vurguladı.
     Özer, öğretmenlerin modern sınıf yönetimi konusunda bilinçli hareket etmeleri gerektiğini söyleyerek, ideal öğretmeni, ilk dersini kendisini tanıtmaya ve öğrencilerini tanımaya ayıran, dersine hazırlık yaparak gelen, öğrencisine ilgi, sevgi ve saygı gösteren, değer veren, mizahı yerli yerinde kullanan, öğrencileri aşağılamayan, derse mümkün olduğunca çok öğrencinin katılımını sağlayan, açık sözlü, dürüst, güvenilir, hoşgörülü, kılık kıyafetine dikkat eden, sabırlı, kişilik sahibi olarak tanımladı ve öğretmenlerin bu özelliklere sahip olmalarının sınıfta oluşabilecek disiplin problemlerinin önlenmesinde birinci derecede etkili olduğunu kaydetti.
     Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Dalkız da sürekli eğitim merkezinin önemine dikkat çekti.
     Kendisinin diş hekimi olarak pedagojik formasyon alma sürecinde zorluklarla karşılaştığını belirten Dalkız, Sürekli Eğitim Merkezinde düzenlenen eğitimler sayesinde günümüz öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının oldukça şanslı olduğunu belirtti.