TARIM ÖĞRETİMİNİN 165. YIL DÖNÜMÜ

TARIM ÖĞRETİMİNİN 165. YIL DÖNÜMÜ -REKTÖR PROF. DR. GÜDER: ''TARIM VE TARIMSAL ÖĞRETİM KÜRESELLEŞEN DÜNYADA ÖNEMİ GİDEREK ARTAN DEĞER HALİNE GELDİ''
TARIM ÖĞRETİMİNİN 165. YIL DÖNÜMÜ
 Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, tarım ve tarımsal öğretiminin küreselleşen dünyada öneminin giderek artan bir değer haline geldiğini söyledi.
     Güder, MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Tarım Öğretiminin 165. Yıl Dönümü' kutlama etkinlikleri kapsamında yaptığı konuşmada, tarım alanlarının amaç dışı kullanımı, yetersiz verim ve üretimle dengesiz kaynak dağılımı, gelişmiş ülkelerin kontrolündeki dünya tarım ve ticaretinin 21. yüzyılda tarımsal üretimle gıda açığına neden olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin tarımsal üretim bakımından büyük ölçüde kendine yeterli ülkelerden biri olduğunu ifade eden Güder, şöyle devam etti:
     ''Ülke nüfusuna yetecek üretim yapabilecek potansiyelimiz mevcut. Toplam 3 milyon 100 bin kayıtlı çiftçimiz, her çeşit bitkisel ve hayvansal üretim gerçekleştirmektedir.
     Nüfusun yüzde 29'u kırsal kesimde yaşamakta ve çalışanların yüzde 28'i tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Tarımın ekonomiye katkısı yüzde 11, dış ticarete katkısı ise yüzde 10,5'tur. Bu kadar önemli bir sektörün mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Tarım ve tarımsal öğretim, küreselleşen dünyada önemi giderek artan bir değer haline geldi. Tarımla ilgili tüm kuruluşlar geleceği düşünerek projeler hazırlamalıdır.''
     MKÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özdemir de 1992 yılında kurulan fakültenin, ülkenin ve bölgenin tarım sorunlarına çözümler üretebilecek ziraat ve gıda mühendisleri yetiştirme çabası içerisinde olduklarını vurguladı.
     Bugüne kadar bin 273 mezun verdiklerini ve halen 845 öğrencilerinin olduğunu belirten Özdemir, ''Tarım, ekonomik, sosyal ve çevre boyutlarıyla toplumun bütün kesimlerini yakından ilgilendirmektedir ve ülkenin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Tarımın önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bunun başlıca nedeni, insanın temel ihtiyacının gıda ürünleri olması, nüfusun hızla artması, tarım topraklarının erozyon ve amaç dışı kullanımı nedeniyle azalmasıdır. Bu nedenle birim alandan alınan verimi artırmak gereklidir'' dedi.
     Daha sonra, Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, ''Avrupa Birliği ve Türkiye'de Gıda Güvenliği Uygulamaları'' konusunda konferans verdi.
     Etkinliğe, Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Serinyol Belediye Başkanı Mehmet Oflazoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever, Çevre ve Orman İl Müdürü İbrahim Yüzer ve öğrenciler katıldı.