Tarım Öğretiminin 166. Yılı kutlama etkinlikleri

- Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özdemir, fakültelerinde, 64 bilimsel araştırma, 6 TAGEM, 5 Avrupa Birliği olmak üzere toplam 95 projenin yürütüldüğünü belirtti.
Tarım Öğretiminin 166. Yılı kutlama etkinlikleri
Özdemir, Tarım Öğretiminin 166. Yılı etkinlikleri kapsamında MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Gıda Güvenliği ve Yeni Yaklaşımlar'' konferansının açılışında yaptığı konuşmada, 1993 yılında eğitim öğretime başlayan fakültelerinin 7 bölümde lisans eğitimi verdiğini ve 931 öğrencisinin bulunduğunu kaydetti.
     Araştırma ve uygulama eğitimine önem verilen fakültelerinde 103 öğretim üyesinin bulunduğunu ifade eden Özdemir, biyoteknoloji, doku kültürü, pomoloji, bitki besleme, tıbbi bitkiler, kimyasal analiz, hayvan besleme, toprak fiziği ve gıda olmak üzere toplam 36 laboratuvarları ile 40 kişilik de bilgisayar laboratuvarının bulunduğunu belirtti.
     Özdemir, bu yıl fakültelerinde 64 bilimsel araştırma, 20 TÜBİTAK, 6 TAGEM, 5 Avrupa Birliği projesi olmak üzere toplam 95 projenin yürütülmekte olduğunu kaydetti.

     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de, sürekli değişim ve dönüşüm içerisinde, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile Gıda ve Tarım Örgütü'nün ortak tahminlerine göre, gıda fiyatlarının ve dünyadaki açlığın giderek artacağına dikkat çekildiğini belirtti.
     MKÜ Ziraat Fakültesi'nin bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlama yönünde tarım, hayvancılık sektöründen ve mevcut kaynaklardan daha fazla yararlanarak daha öncü bir rol üstlenmek durumunda olduğunu vurgulayan Güder, bereketli topraklar üzerinde kurulu olan Amik Ovası'nda toprak etüdü taramasını 10 yıl önce yapan üniversitelerinin ürünlerin incelenmesi, ıslahı konusunda çok güzel çalışmalara imza attığını ve atmaya devam ettiğini kaydetti.
     Konuşmaların ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necla Aran, ''Gıda Güvenliği ve Güncel Yaklaşımlar'' konusunda sunum yaptı.