Tarım Öğretiminin 170. Yılı

<span style="background-color:rgb(247, 242, 242); color:rgb(34, 34, 34); font-family:ubuntu,sans-serif; font-size:13px">MK&Uuml; Ziraat Fak&uuml;ltesi tarafından Atat&uuml;rk Konferans Salonu&rsquo;nda tarım &ouml;ğretiminin 170. yılı vesilesiyle konferans d&uuml;zenlendi. T&uuml;rkiye&rsquo;nin tarımsal &uuml;retiminin mercek altına alındığı programda ProGen Tohum A.Ş. Y&ouml;netim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda MK&Uuml; Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı olan Ali &Ouml;zbuğday &lsquo;Tarımsal &Uuml;retimin Planlanmasında &Uuml;r&uuml;nler Arası Pariteler ve Destekleme Politikalarının &Ouml;nemi&rsquo; adlı sunum yaptı.</span>
Tarım Öğretiminin 170. Yılı
MKÜ  Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, konferanstaki konuşmasında, “Ülkemizde tarımsal faaliyetlere yönelik her türlü bilgi ve teknolojinin üretildiği ve öğretildiği 35 Ziraat Fakültesinde yetiştirilen Ziraat Mühendisleri tarımın kalkınmasına hizmet etmektedirler. Azalan tarım alanlarına rağmen, bugün tarım sektörü yaklaşık 77 milyon nüfus ve milyonlarca turisti beslemekte ve aynı zamanda da dış ticarete de büyük katkı sağlamaktadır. Bu da öğretim ve teknolojinin, tarıma başarılı bir şekilde uygulanmasının önemli bir göstergesidir.” dedi.Üniversitemizde 1993 yılında kurulan Ziraat Fakültesi’nin bugüne kadar bölgenin tarımsal sorunlarına kalıcı çözümler üreterek üzerine aldığı misyonu yerine getirdiğini vurgulayan Rektör Kaya, “Bölgemiz tarımsal potansiyeli yüksek olan, polikültür ve büyük ölçüde sulu tarımın yapıldığı, tarım ürünleri ticaretinin ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirildiği, katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirildiği bir bölgedir. Bu bağlamda Ziraat Fakültemizin akademik kadroları bilgi ve deneyimleri ile bu potansiyelin kullanılmasında önemli katkılar sağlamış ve sağlamaya devam etmektedirler.” diye konuştu.Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi Başkanı Ahmet Sever ise tarım eğitiminin tarihçesinden bahsettiği konuşmasında, “Ülkemizde tarım eğitimi 170 yıl önce 10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul Yeşilköy’de bulunan Ayamama Çiftliğinde ‘Ziraat Mektebi’ adıyla başlamıştır.” dedi. Ziraat Mühendisliği eğitiminin en temel sorunun her üniversiteye bir Ziraat Fakültesi anlayışıyla fakülte açılması ve öğrenci sayılarının arttırılması olduğunu söyleyen Sever şöyle devam etti: “Ziraat Fakültelerinin çok fazla olan kontenjanları ülke gerçekleri ve kontenjan açıkları göz önünde bulundurularak, akademisyenlerin potansiyel ve deneyimleri de dikkate alınarak azaltılmalıdır. Son yıllarda hızla artan öğrenci kontenjanları sebebiyle yeterli istihdam da sağlanamadığından Ziraat Mühendislerinin iş bulmaları zorlaşmaktadır. Türkiye tarımsal kurumlarının ihtiyaçları göz önüne alınarak eğitim buna göre planlamalıdır.”
Tarım Öğretiminin 170. Yılı haberi 12 Ocak 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Eğitim kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1530 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle