Türk kültürünü Macaristan'da tanıtacaklar

Dörtyol ilçesindeki 19 Aralık İlköğretim Okulu öğrencilerinin Macaristan'a giderek Türk kültürünü tanıtacağı bildirildi.
Türk kültürünü Macaristan'da tanıtacaklar
19 Aralık İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan ve AB tarafından desteklenen proje kapsamında, 4 öğretmen ve 10 öğrenciden oluşan bir grup, 25 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Macaristan'a gidecek.
     Okulu Müdürü Mehmet Doruk, hazırladıkları proje ile Türk kültürünü yaymayı ve tanıtmayı başaracaklarına inandığını belirterek, ''Proje gereği İspanyol ressam Jhan Miro'nun eserlerini kendi kültürümüzdeki çalışmalara yansıttık. Bu amaçla öncelikle 10 kişilik öğrenci ekibi Hatay yöresi halk oyunlarını öğrenip Macaristan'da gösteri yapacak. Bunun için sürekli bir çalışma içerisinde olan öğrenciler dersten sonraki vakitlerini halk oyununa ayırdılar'' dedi.
     İspanyol ressamın eserlerini oya işlemesi şeklinde yapıp ''Türk oyası''nı Avrupa'ya tanıtmayı hedefleyen öğrencilerin, ailelerinin de desteğiyle işleme yaptığını anlatan Doruk, ressama ait birçok eseri çeşitli el işi çalışmaları ile hayata geçirdiklerini ifade etti.
     Proje ortağı olan Almanya, İspanya, Yunanistan, Finlandiya ve İngiltere'den gelecek katılımcılara Hatay'ın ve Türkiye'nin kültürünü tanıtmak amacıyla Antakya Belediyesi tarafından hazırlanan kitapçıkları dağıtacaklarını vurgulayan Doruk, proje ortaklarının gelecek yıl da okullarını ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.