ÜLKELER ARASI ÇOCUK OYUNLARI PROJESİ

ÜLKELER ARASI ÇOCUK OYUNLARI PROJESİ -DÖRTYOL GAZİ İLKÖĞRETİM OKULU YÖNETİCİLERİ İSKOÇYA'DAN DÖNDÜ
ÜLKELER ARASI ÇOCUK OYUNLARI PROJESİ
Dörtyol Gazi İlköğretim Okulu yöneticileri, ''Ülkeler Arası Çocuk Oyunları Projesi'' ne katılmak üzere gittiği İskoçya'dan döndü.
     Dörtyol Gazi İlköğretim Okulu Müdürü Erdoğan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ulusal Ajans tarafından kabul edilen ve koordinatörlüğünü Türkiye adına Dörtyol Gazi İlköğretim Okulunun yaptığı ''Çocuklar Geleneksel Sokak Oyunlarını Unutuyorlar (Kids Forget Traditional Street Games) başlıklı proje gereği İskoçya'nın Glasgov Kenti'nde Türkiye'nin tanıtımını gerçekleştirdiklerini söyledi.
     İskoçya'ya İngilizce Öğretmeni Mustafa Murat Çınkı ile gittiklerini ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:
     ''İskoçya, gerçekten gerek hayat standardı açısından, gerekse eğitim-öğretim açısından çok ileri düzeyde bir ülke. Özellikle Britanya'nın en büyük iki kenti görülmeye değerdi. Edinburg ve Glasgow kentleri gerek mimarisi, gerek şehir planlaması, gerekse geçmiş kültüre sahip çıkmak ve korumak açısından imrenilecek yerlerdi. Bu tür projelerin iki önemli aşaması vardır. Birincisi ve en önemlisi ülkenin tanıtılması ki biz bunu en iyi şekilde yaptık. İkincisi ise proje gereği ülkelerin seçtikleri çocuk oyunlarının tanıtılmasıdır. Özellikle ilimiz Hatay tanıtılırken İskoç öğretmen ve öğrencilerinin ilgi ve hayretleri görülmeye değerdi. Çünkü birçok ülkede maalesef Türkiye, Antalya ve Bodrum'dan ibaret sanılmaktadır. Oysa ülkemiz birçok saklı cennete, güzelliklere sahip olduğunu orada anlattık.''
     Geçtiğimiz yıl ise Avrupa Ülkelerinden gelen birçok yabancı eğitim kurumu yöneticileri Dörtyol Gazi ilköğretim okulun da öğrencilerin hazırladıkları ''Sokak oyunları sergisini'' incelemişti.