''ÜNİVERSİTEMİZ İSKENDERUN'DA BÜYÜMEYİ SÜRDÜRECEK''

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, üniversitenin İskenderun ve Dörtyol bölgesinde yeni yatırımlarla büyümesini sürdüreceğini söyledi.
''ÜNİVERSİTEMİZ İSKENDERUN'DA BÜYÜMEYİ SÜRDÜRECEK''
 Güder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İskenderun Kampüsü'nde yurt yapımı için yerler ayırdıklarını ve kurulumu için alt yapı çalışmalarını sürdürdüklerini, Mühendislik Fakültesi'ne ayrılan 2,5 milyon lira ek ödenekle, İskenderun Kampüsü'nde, Mühendislik Fakültesi binasına ek yeni bir blok yapımınına başlayacaklarını ifade etti.
     Güder, Pirinçlik Meslek Yüksekokulu'nu ''İskenderun Denizcilik Yüksekokulu'' adıyla 4 yıllık fakülteye dönüştüreceklerini belirterek, şöyle konuştu:
     ''Deniz Ticaret Odası ile yaptığımız görüşmelerimiz var onların da katkısıyla Pirinçlik Meslek Yüksekokulu'nu İskenderun Denizcilik Yüksekokulu haline, 4 yıllık bir fakülte haline getirip, mühendisliğin olduğu kampüste binasını inşa edeceğiz. Önümüzdeki dönemde belki 2012 yılı içinde Su Ürünleri Fakültesi için yeni bir modern bir binayı yine buraya kazandırmayı hedefliyoruz. Ayrıca İskenderun Meslek Yüksekokulu'muzda mevcut binamız artan öğrenci sayısıyla oluşan ihtiyaçları karşılamakta yetersiz, burada yemekhane ve kantin genişletme çalışmamız var, bu çalışmamızı da tamamlamayı hedefliyoruz.''
     İskenderun halkının üniversiteye bugüne kadar verdiği desteğe teşekkür eden Güder, ''İskenderun'daki tesislerimizi büyüteceğiz, buraya yeni sosyal tesisler yapacağız, konservatuvarımızı kaliteli hocalarla, kaliteli eğitim veren İskenderun'un tamamına hizmet veren hale getireceğiz'' dedi. Güder, şöyle devam etti:
     ''Turizm Yüksekokulu ile Pirinçlik MYO'nun bulunduğu aynı kampüse yeni bir bina yapacağız. İskenderun'da yeni tesisler yapmaya yeni okullar kurmaya çalışıyoruz, azaltma yok, Dörtyol bölgesine de bir Teknoloji Fakültesi kurmayı planlıyoruz. Ayrıca İskenderun'da kurulu bir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'muz var, bina edindiğimiz taktirde onu da hızla faaliyete geçireceğiz. İskenderun'un yıldızı giderek parlıyor, üniversitemiz de buna paralel çalışıyor, arkadaşlarımızın hepsi İskenderun'a katkı sağlamak için özveriyle çalışıyor. İskenderun halkına gerek Mühendislik Fakültesinin yapılması, gerekse Su Ürünleri Fakültesi'nin açılmasındaki tesis desteği, genelde Üniversitemize olan katkılarından dolayı İskenderunluları seviyoruz, onların bizi yüreğine sımsıcak sarmalarına, bağırlarına basmalarına minnettarız. Diliyoruz ve istiyoruz ki, bizim İskenderun'daki eğitim-öğretim ve araştırma varlığımız artsın, büyüsün, bu kapsamda 2010 yılından 2012 yılına kadar 8 milyon lira bütçeli kuracağımız Merkezi Araştırma Laboratuvarının bir ayağını da İskenderun Mühendislik Kampüsü'nün olduğu yere yapıyoruz.''
     Güder, bir soru üzerine de, MKÜ İletişim Fakültesi'nin 17 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatarak, ''İletişim Fakültesi için yeni bina arayışımız var, belki kendimiz inşa edeceğiz, mevcut kaynaklarımız doğrultusunda oraya bir ayırma yapmadık, bu yıl özel bir projeyle ek bütçe alma şansımız olabilir, önümüzdeki Eylül döneminde belki faaliyete geçebilir ancak, öncelikle Dekanı'nı atayıp, akademik kadroyu tamamlamamız lazım, ancak ondan sonra eğitim-öğretime başlayabiliriz'' dedi.