Vali Lekesiz HEM el sanatları sergisini gezdi

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Halk Eğitim Merkezi (HEM) Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü El Sanatları Sergi ve Satış Evi'ni ziyaret ederek, burada ev kadınlarının düzenlediği sergiyi gezdi.
Vali Lekesiz HEM el sanatları sergisini gezdi
 Kurtuluş Caddesi Habib-i Neccar Cami karşısında bulunan El Sanatları Sergi ve Satış Evi'nin, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) koordinasyonunda İl Özel İdaresi tarafından yürütüldüğü ve Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finanse edildiği belirtildi.
     ''Sandıktan Pazara'' sloganı ile yürütülen proje kapsamında, iğne oyasından hasır işlemeciliğine, boyama ve ahşap işlerinden ebru sanatına, süs eşyalarından kemer ve cüzdana kadar ev hanımlarının birçok el emeği göz nuru sergileniyor.
     El nakışları kurslarının da açılacağı merkezde, ev hanımlarının kurslardan edindikleri bilgi ve beceriler yepyeni ürünlerde can bulacağı ifade edildi.
     Vali Lekesiz, ziyarette yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 aydır faaliyette olan El Sanatları Sergi ve Satış Evi'nde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yeniden gün yüzüne çıkartıldığını kaydetti.

     Burada ev kadınlarının ürettiği ürünlerin satışının sağlandığını belirten Lekesiz, ''Bu ürünlerin satışından ev hanımlarımızın eline geçen belli bir miktar para, onların birçok derdine derman oluyor, çocuklarının cebine harçlık koyabiliyor, kendi ayakları üzerinde durabilmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Bu bizim için memnuniyet verici'' diye konuştu.
     Lekesiz, Hatay'ın büyük zenginliklere sahip olduğunu, amaçlarının bu zenginliği korumak, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak ve kente gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin bu merkeze uğradıkları zaman Hatay'ın farkını görmelerini sağlamak olduğunu dile getirdi.
     Ziyarete İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz ve Antakya Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hidayet Şişkin de katıldı.