YENİ HÜKÜMETİN ÖNCELİĞİ EĞİTİM OLMALI

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Cevat Önal, yeni hükümetin önceliğinin eğitim olması gerektiğini belirtti.
YENİ HÜKÜMETİN ÖNCELİĞİ EĞİTİM OLMALI
  Önal, yaptığı yazılı açıklamada, 16 milyon 800 bin öğrenci ve 750 bini aşkın eğitim çalışanının 2010-2011 eğitim öğretim yılının, temel sorunların çözümüne yönelik kalıcı yaklaşım ortaya konulmadan, çalışanların verdikleri hizmetin önemine uygun bir hayat düzeyine taşıyacak adımlar atılmadan tamamlandığını savundu.
     Yeni meclisten, başta sivil anayasa olmak üzere, eğitim ve çalışanların sorunlarına çözüm üretmesini beklediklerini ifade eden Önal, açıklamasında şunlara yer verdi:
 
  
     ''24. dönem milletvekili genel seçimi tamamlandı ve milletimiz iradesini ortaya koydu. Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını umut ediyoruz. Bu meclisin ilk görevi, herkes tarafından kabul edilen bir anayasa yapmak olmalıdır. Milletimiz, demokratikleşmeyi, özgürlük alanlarının genişletilmesini beklemektedir. Yeni anayasa hazırlanırken, farklı kesimlerin görüşleri dikkate alınmalı, endişeler giderilmelidir.
     Bunun yanı sıra yeni hükümetin önceliği eğitim olmalıdır. Bu yıl, eğitim çalışanları açısından en önemli kazanımlardan birisi, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya şartsız geçmiş olmasıdır. Ancak kadroya geçişi sağlayan 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'den önce sözleşmeli olup kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler de kararnamenin verdiği mali, sosyal ve özlük haklardan yararlanmalıdır.''
     Eğitim kurumlarına bütçe ayrılmaması nedeniyle okul aile birlikleri aracılığıyla velilerden aidat ve zorunlu bağış alınmasına çözüm bulunamadığını vurgulayan Önal, okullara bütçe ayrılması gerektiğini ve eğitim çalışanlarının tahsildarlıktan kurtarılmasını beklediklerini kaydetti.
     Eğitimin en temel sorunlarının başında, bir türlü kapatılamayan öğretmen açığının geldiğini belirten Önal, 1 haziran tarihinde yapılan 28 bin 486 öğretmen atanmasına rağmen, hala 130 bine yakın açığın söz konusu olduğunu ifade etti.
                 
 
     Önal, 2009 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nda 137 bin 464 üyesi ile yetkili olan sendikalarının, bu yıl 195 bin 670 üyeyle 'genel yetkili' sendika unvanını aldığını ve ilk defa yapılacak olan 'Toplu Sözleşme Masası''nda temsil edecek olmanın gururunu, mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.