ALTERNATİF PAZARLA TAŞIMACILIKTA KRİZ AŞILDI

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK FİLOSUNA SAHİP TÜRK NAKLİYECİLİK SEKTÖRÜ, KRİZİN ETKİLERİNİ ORTADOĞU VE TÜRK CUMHURİYETLERİ SAYESİNDE AVANTAJA ÇEVİRDİ
HATAY - İsmihan Özgüven - Avrupa'nın en büyük araç filosuna sahip Türk nakliye sektöründe krizin etkilerinin alternatif pazarlarla aşıldığı bildirildi.
ALTERNATİF PAZARLA TAŞIMACILIKTA KRİZ AŞILDI
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de uluslararası taşımacılık yapan 1500'ün üzerinde firma ve yaklaşık 46 bin de çekicinin bulunduğunu söyledi.
     Sektörde yaklaşık 400 bin kişinin istihdam edildiğini ifade eden Dinçşahin, yılda yaklaşık 1 milyonun üzerinde sefer yaptıklarını ve yıllık 5 milyar Avroluk katma değer kazandırdıklarını kaydetti.
     Geçtiğimiz yıl yaşanan ve tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz nedeniyle çok sayıda sektörün sıkıntı yaşadığını ifade eden Dinçşahin, bu süreci atlatmak için nakliyecilerin alternatif pazarlara yöneldiğini belirtti.
     Nakliyecilerin Avrupa'nın yanı sıra Ortadoğu ülkeleri ile Azerbaycan, İran, Irak, Türkmenistan, Tacikistan gibi ülkelere taşımacılık yaptığını vurgulayan Dinçşahin, geçen yıl kriz senesi olmasına rağmen 829 bin 521 sefer yapıldığını söyledi.
     Geçen yılın yedi aylık döneminde Rusya başta olmak üzere Türkmenistan, Azerbaycan, Tacikistan, Nahçivan'a 60 bin 169 sefer yapıldığının altını çizen Dinçşahin, bu yılın aynı döneminde ise buralara 74 bin 438 sefer yapılarak yüzde 23'lük bir artış sağlandığını kaydetti.
     Ortadoğu ülkelerine ise geçen yılın yedi aylık döneminde 209 bin 928 sefer yapıldığını ifade eden Dinçşahin, şöyle devam etti:
     ''Bu yılın aynı döneminde Ortadoğu ülkelerine 314 bin 982 sefer yapıldı. Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat ürünü taşımacılığı yüzde 50 oranında arttı. Sektörümüz, krizi, Ortadoğu, İran, Irak ile Azerbaycan, Türkmenistan, Nahçıvan sayesinde rahat bir şekilde atlattı. Bunun nedeni de sınır komşularımızla işbirliklerinin artması, ticaretin daha rahat yapılır hale gelmesi ve vizesiz geçiş uygulamaları oldu. Önümüzdeki süreçte bu artışın daha da ivme kazanacağını düşünüyoruz.''
     Avrupa'ya yapılan sefer sayısında da bir artış olduğunu vurgulayan Dinçşahin, geçen yılın yedi aylık döneminde 167 bin 435 olan sefer sayısının bu yılın aynı döneminde 178 bin 491'e ulaştığını kaydetti.
    
     -KOTA UYGULAMASI KALDIRILMALI -
    
     Sektörde en büyük sıkıntılarının kota uygulaması olduğunun altını çizen Dinçşahin, taşımacılık yaptıkları ülkelerle bu uygulamanın kaldırılmasını istedi.
     Dinçşahin, şu an bu uygulama nedeniyle Yunanistan ile sıkıntı yaşandığını vurgulayarak, ''Yunanistan bu yıl nakliyecilerimize 14 bin geçiş kotası verdi. Ancak geçtiğimiz hafta bu kota bitti. Şimdi Yunanistan ile ticaretimiz durmuş vaziyette. Bir an önce bununla ilgili bir düzenleme yapılmasını istiyoruz'' diye konuştu.
     Avrupa'nın birçok ülkesinde kota uygulamasının bulunduğunu belirten Dinçşahin, bu durumun sektörü olumsuz etkilediğini kaydetti.
     Türkiye'de taşımacılık sektörüyle ilgili lojistik üslerin şart olduğunu ifade eden Dinçşahin, Ankara'da bir üssün hayata geçtiğini, Mersin'de bu kapsamda alt yapının oluşturulduğunu, İstanbul için ise çalışmaların devam ettiğini söyledi.
     İzmir ve Hatay'da da lojistik üs yapılması gerektiğini vurgulayan Dinçşahin, bununla ilgili bir an önce girişimler yapılması gerektiğini kaydetti.
    
     - TAŞIMACILIKTA HATAY'IN DURUMU -
    
     Dinçşahin, İstanbul'dan sonra Hatay'ın yaklaşık 8 bin araç filosu ve 187 firmayla uluslararası taşımacılık sektörünün önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi.
     Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Ortadoğu'ya açılan önemli bir yer olduğunu ifade eden Dinçşahin, ancak buranın TOBB tarafından modernizasyonunun yapılması ve güzel bir görünüme kavuşturulmasına rağmen, artan ticaret hacmini karşılamakta yetersiz kaldığını kaydetti.
     Uluslararası taşımacılığa kapalı olan Yayladağı ilçesindeki sınır kapısının bir an önce modernize edilerek hizmet vermeye başlaması gerektiğini vurgulayan Dinçşahin, burası sayesinde Cilvegözü Sınır Kapısı'nın yoğunluğunun biraz olsun hafifleyeceğini, uzun kuyrukların yaşanmayacağını belirtti.
     UND Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Gül ise Hatay'da en büyük sıkıntılarının şoför bulmak olduğunu söyledi.
     Yetişmiş eleman bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirten Gül, bu konuda Mustafa Kemal Üniversitesi'nde bir bölüm açılması gerektiğini kaydetti.