Asker: Kullanılmayan alanlar, park olarak halka açılmalı

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Yönetim kurulu üyeleri Antakya Vali Ürgen alanı yanında Antakya Belediyesi tarafından yeni yaptırılan DSİ parkında bir basın açıklaması yaptı.
Asker: Kullanılmayan alanlar, park olarak halka açılmalı

AÇKD yönetim kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Selda Asker, DSİ’ parkında olduğu gibi eski Otogar, Küçük Sanayi Sitesi ve Hal’inde içinde kalan alanın da yeşil alan ve halk meydanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Eski Otogar, Küçük Sanayi Sitesi ve Hal’inde içinde kalan alanın Şehirde kalan son alanlardan olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini açıklayarak Belediye Başkanı Savaş’a seslenen Selda Asker, “ Sayın Başkan, DSİ bölgesinde yaptığınız çalışmaları destekliyoruz. Kentimizin ihtiyacı olan yeşil alanların arttırılması adına yapılan her çalışma halkımızı ve bizi mutlu eder. Antakya’nın güzelliği ve yeşilliğiyle ilgili çakılacak her çivinin her zaman destekçisiyiz. Daha yeşil, yaşanabilir bir Antakya için; şehrimizde yapılan ufak parklarında daha da artarak devam etmesini umuyoruz. Dünyanın her yerinde şehirler meydanlarıyla, yeşil alanlarıyla anılırlar. İngiltere’nin ünlü Trafalgar meydanı, Hyde parkı, Newyork’un central parkı gibi şehirlerle, ülkelerle özdeşleşen önceliğin araç değil insan olduğu marka kentlere yakışan önemli alanlardır meydanlar ve parklar” dedi.

 

Asker açıklamasında ayrıca Antakya’nın bir master planının yapılması gerektiğini de vurgulayarak, “Sürekli dile getirdiğimiz ve üzerinde durduğumuz Antakya’nın master planı yapılmalı, geleceğe dair bir senaryomuz olmalı, bu kent programlı gelişmelidir. Kentimiz tarihi bir kenttir. Olimpiyatların yapıldığı, geniş alanların yaratıldığı bir kenttir Antakya. Bu noktada, halkımızın sizden beklediği; DSİ de olduğu gibi eski otogar, küçük sanayi sitesi ve hal’inde içinde olduğu alanın yeşil alan ve halk meydanı olarak değerlendirilmesidir” dedi.

Selda Asker, “Akiş’te olduğu gibi; bu bölgenin de birilerine apar topar verilmeden halkın toplanabileceği, çocuklarımızın rahatça oynayabileceği, rahat nefes alabileceği rekreasyon alanlarının oluşturulması hepimizin beklentisidir” dedi.

 

Çağdaş ülkelerdeki gibi kişi başına 4 m2 düşecek yeşil alan oluşturulması için bu kriterlerin göz önüne alınmasını talep ettiklerini ifade eden Asker, “Bilinmelidir ki yeşil alanlar, meydanlar halkı bütünleştirir, sosyalleştirir, bir araya getirir. Konserlerde, kutlamalarda, şenliklerde bir arada ortak ses çıkarılabilecek önemli bir alandır. Marka kent olmaya aday Antakya’da bahsettiğimiz elimizde kalan bu son alanların yeri şu anda kent için fırsattır ve iyi değerlendirilmesi şarttır” şeklinde konuştu.  

 

Habere konu olan alanlar ise bu yıl içinde şehir merkezindeki yerlerinden şehir dışındaki yeni yerlerine Antakya Belediyesi tarafından taşınacak.