ASO Başkanı Özdebir: “DMO’nun önceliği yerli sanayici olmalı”

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Devlet Malzeme Ofisinin (DMO) önceliğinin yerli sanayici olması gerektiğini belirterek, “DMO’nun sanayici KOBİ’lere desteği önemli. DMO yeni politikalarında KOBİ’leri desteklemek ve yerli alımları daha da kolaylaştırmak ve artırmak için çok ciddi bir çaba sarf ediyor. Bu politikalarını destekliyoruz" dedi.
ASO Başkanı Özdebir: “DMO’nun önceliği yerli sanayici olmalı”
Ankara Sanayi Odası ile Devlet Malzeme Ofisi işbirliğinde tedarik sisteminin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla "DMO Sektör Buluşmaları" toplantısı gerçekleştirildi. ASO 1. Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirilen toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, DMO Genel Müdürü Levent Şahin, DMO Pazarlama Daire Başkanı İsmet Keskin, DMO Satınalma Daire Başkanı Yaşar Andiç, DMO Katalog Daire Başkanı Turhan Öz ve çok sayıda sanayici katıldı. Toplantının açılışında konuşan Özdebir, Türkiye’nin her geçen gün zenginleştiğini, teknolojinin gelişmesiyle beraber ihtiyaçların çeşitlendiğini ve her gün daha farklı ürünlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Özdebir, ürünlerin tüketim hızlarının son derece arttığına dikkat çekerek, “Gerek ihtiyaçları karşılayamaması, gerekse yerine yüksek fonksiyonel ürünlerin gelmesiyle beraber ürünlerin ömürleri de azalmaya başladı. Bu da pazarda bir genişlemeyi beraberinde getirdi" diye konuştu.
DMO’nun son günlerde özellikle portföyünü, ürün gamını genişletmek için ciddi çalışmalar yaptığını anlatan Özdebir, "Birçok ürünü hala ülkemizde üretemiyoruz, onları mecburen dışarıdan almak durumundayız. DMO yeni açıklamış olduğu politikalarında KOBİ’leri özellikle desteklemek ve yerli alımları daha kolaylaştırmak ve daha artırmak için çok ciddi bir çaba sarf ediyor. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın da direktifleri var. Bu anlamda olumlu bir çalışma içerisindeler. Biz de bu politikaları destekliyoruz" şeklinde konuştu.
DMO Genel Müdürü Levent Şahin ise, yerli üreticilerin sistemden yararlanmaları ve teşvik edilmesi amacıyla birtakım düzenlemeler yapıldığını dile getirdi. Şahin, "Bu toplantılarımızın esas çıkış noktası KOBİ’leri bu konuda sisteme çekebilmek. E-katalog sistemini de çeşitlendirmeye başladık. Genel katalog sistemimiz yine devam edecek, bunun yanında KOBİ kataloğunu hayata geçirmiş durumdayız. Başvurularımızı 19 Aralık 2016 tarihinden itibaren de almaya başladık. Bu arada Türk lirasına geçmeyle ilgili süreç devam ediyor. Bu konuda çalışmalarımızı yaptık, sizlerle de paylaşıyoruz. Kamu İhale Kanununda buna paralel bir düzenleme yapıldı, biz de buna yönelik olarak da uygulamamızı ve TL’ye geçmeyle ilgili çalışmalarımızı tamamlamış bulunmaktayız. 1 Ocak’tan itibaren de artık kataloğa girecek olan müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve müteferrik alımlarımızdan da Türk lirası olarak tekliflerimizi alacağız" dedi.
Şahin, Mart ayı itibariyle uygulamaya geçmeyi düşündükleri bir tekno katalog çalışmaları olduğunu belirterek, “Özellikle Türkiye’deki yerli üreticiler ve devletten Ar-Ge desteği alan firmalarımızın sisteme girebilmeleri için Bilim Sanayi Bakanlığımız ve ilgili genel müdürlük kapsamında bu çalışmalarımız devam ediyor. Mart ayı gibi inşallah bu konuda da sizlere duyuru yapacağız ve çok cazip koşullarla tekno kataloğu da inşallah devreye sokacağız" diye konuştu.
Açılış konuşmalarından sonra DMO Pazarlama Daire Başkanı İsmet Keskin, "Müşterim Kamu Olsun" konulu sunumunda DMO’nun faaliyet konuları ve alım usulleri ile DMO kataloğu hakkında bilgiler verdi. Keskin, DMO tedarikçisi olmanın tüm kamu ve kuruluşlarına ürün satabilmenin en kolay ve güvenilir yol olduğunu belirtti. Keskin, "Genel Müdürlüğümüzce uygulanan tedarik ve satış usulleri, müşterilerin talep ve beklentileri, ürünlerin işlevleri, nitelikleri, tedarik imkanları, fiyat avantajları, muayene ve kalite kontrol süreçleri gibi hususlar dikkate alınarak belirlenmektedir. Tedarik usullerimiz stok, katalog ve müteferrik tedarikten oluşmaktadır" şeklinde konuştu.
Beğendiniz mi?
Okunma
Kategori
Şehir
TİKA, Çad’a mesleki teknik eğitim desteği sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Çad’ın başkenti Encemine’de bulunan Encemine Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde inceleme ve bilgilendirme çalışması gerçekleştirdi.

28 Haziran 2017 11:33
Ameliyat olamayan hastalara

Ankara Üniversitesi Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Aşık, “Diz kireçlenmeleri ile kalça kireçlenmeleri ve buna bağlı ağrılar belli bir yaş döneminde insanların hayatını kısıtlayan ve ağrı nedeniyle evlerine mahkum eden en önemli ağrı problemlerinin başında yer alır” dedi.

28 Haziran 2017 11:31
TŞOF Başkanı Apaydın’dan araç sahiplerine son plaka uyarısı

Standartlara uygun olmayan plaka takan araçların muayeneden geçemeyeceğini belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yeni uygulamanın 3 Temmuz’dan itibaren başlayacağını ifade ederek tüm araç sahiplerini uyardı.

28 Haziran 2017 11:10
(Özel Haber) Tuz Gölü tatilciler ve turistlerin uğrak yeri haline geldi

Ankara, Konya ve Aksaray sınırları içerisinde bulunan ve yüzölçümü bakımından Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, tatilcilerin uğrak yeri haline geldi.

28 Haziran 2017 10:35
İçişleri Bakanlığı: “Ülke genelinde son bir haftada 65 terörist etkisiz hale getirildi”

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde yürütülen operasyonlarda son bir haftada yurt içinde 36’sı ölü, 16’sı teslim, 13’ü sağ olmak üzere toplam 65 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

28 Haziran 2017 10:47
İçişleri Bakanlığı:

IHAAW103016-ASA/28-06-2017 - İçişleri Bakanlığı: "Ülke genelinde yürütülen operasyonlarda son bir haftada yurt içinde; 36’sı ölü, 16’sı teslim, 13’ü sağ olmak üzere toplam 65 terörist etkisiz hale getirildi" 28.06.2017 10:30:16 TSI NNNN

28 Haziran 2017 10:30
Batuhan Yaşar:

İhlas Haber Ajansı ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar, Türkiye Gazetesi’ndeki köşesinde “Hayır cephesinin” adayları belli oldu.. İşte o 4 isim..", "Kemal Kılıçdaroğlu niye partiyi 2. plana attı..", "2019’a giden yolda “hayırcılar” neyi hedefledi..", "Kemal Kılıçdaroğlu siyaseti bundan sonra nerede yapacak?", "MHP Lideri Bahçeli, 18 Temmuz tarihi ile CHP Lideri Kılıçradoğlu’nun üzerine niye gidiyor..", "Enis Berberoğlu aysbergin görünen yüzü, peki ya görünmeyenler..", "FETÖ ve Kılıçdar...

28 Haziran 2017 09:09
TSK: “Azez bölgesindeki YPG mevzileri ateş altına alınarak imha edildi”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birliklerine Doçka silahı ile tacizde bulunan PYD/YPG/PKK mensubu teröristlerin mevzilerinin ateş altına alınarak imha edildiğini açıkladı.

28 Haziran 2017 08:27
Başkent’in Jurassic Parkı’nda şenlik

Ankara’nın Jurassic Parkı olarak adlandırılan Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark’ın önemli noktalarından Kızılcahamam Beşkonak Mahallesi bayrama şenlikle girdi.

28 Haziran 2017 08:27
Başkent’te gece kulübünde silahlı saldırı: 5 yaralı

Ankara’da bir gece kulübünde meydana gelen silahlı saldırıda 5 kişi yaralandı.

28 Haziran 2017 06:59
Başbakan Yıldırım, Kara Kuvvetleri Komutanlığının kuruluş yıl dönümünü kutladı

Başbakan Binali Yıldırım, “Kara Kuvvetlerimiz; şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da milletimize güven vermeye devam edecektir” dedi.

27 Haziran 2017 16:46
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Orgeneral Çolak’a mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bölücü teröre karşı verdiğimiz amansız mücadelenin temel gücünü oluşturan Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın vatan sevgisi ve yüksek vazife şuuruyla, ulusal ve uluslararası alanda üstlendiği görev ve sorumluluklarını gelecekte de başarıyla sürdüreceğine inanıyorum” dedi.

27 Haziran 2017 12:48
Türk Kara Kuvvetleri 2226 yaşında

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, yayımladığı mesajla Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2226’ncı kuruluş yıl dönümünü kutladı.

27 Haziran 2017 11:24
Yalçın Topçu: “Bugün çıkan karar AİHM’in ve batı hukukunun ikiyüzlülüğünün ispatıdır”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Hollanda Mahkemesinin Srebrenitsa katliamıyla ilgili kararına ilişkin, “Hollanda Mahkemesinden bugün çıkan karar ise AİHM’nin ve batı hukukunun ikiyüzlülüğünün ispatıdır” dedi.

27 Haziran 2017 19:15
Başkent’te gece kulübünde silahlı saldırı: 5 yaralı

Ankara’da bir gece kulübünde meydana gelen silahlı saldırıda 5 kişi yaralandı.

28 Haziran 2017 06:59
TSK:

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Şırnak Uludere bölgesinde jandarma unsurlarına teröristlerce düzenlenen saldırıda 3 askerin şehit olduğunu açıkladı.

27 Haziran 2017 18:31
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, "15 Temmuz" konulu fotoğraf yarışması düzenliyor.

27 Haziran 2017 13:24
Bakan Soylu’dan “ilan” tepkisi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bazı gazetelerde yayımlanan ve altında 111 kişinin imzasının bulunduğu ilana sert şekilde tepki göstererek, “Hepimizin devletini terör örgütü karşısında hareketsiz ve etkisiz hale getirmek, suçlu göstermek için yola çıkanlar, neyin altına imza attığınızın farkında mısınız? Peki terör örgütüne cesaret vermek için bu ilanı yayınlayanlar” ifadelerini kullandı....

27 Haziran 2017 14:21
Bakan Kılıç, dünya şampiyonu Nur Tatar’ı tebrik etti

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Dünya Tekvando Şampiyonası’nda kadınlar 67 kiloda altın madalya kazanan milli sporcu Nur Tatar Askari için tebrik mesajı yayımladı.

27 Haziran 2017 16:25
Kuzey Irak’a ve Bingöl kırsalına hava harekatı

Türk Hava Kuvvetlerine (TSK) bağlı savaş uçakları, Bingöl kırsalı ve Kuzey Irak’taki Metina bölgesine hava harekatı düzenledi.

27 Haziran 2017 17:39