Çiftçi pamuğa yönelince Yarseli Barajı’na Asi Nehrin’den takviye yapıldı

Kış aylarında yüksek yağış düşen Hatay’da barajlar doldu. DSİ İl Müdürü Ali Şensöz özellikle Yarseli Barajında su seviyesinin iyi olduğunu çiftçilerin su sıkıntısı çekmeyeceklerini söyledi
Çiftçi pamuğa yönelince Yarseli Barajı’na Asi Nehrin’den takviye yapıldı

Hatay DSİ İl Müdürü Ali Şensöz, Demirköprü mıntıkasında bulunan yaklaşık 100 bin dönüm alanı sulayan Yarseli barajına bu yıl 4 ayda Asi nehrinden 23 milyon.160 bin metreküp su pompalanarak doldurulduğunu belirtti.

 

Yaklaşık iki yıl önce 2 merte ek ilave yapılarak yükseltilen ve kapasitesi 60 milyon metreküpe çıkarılan Yarseli Barajında şu anda 53 milyon  754 bin metreküp su tutuluyor. Baraj’da güvenlik gerekçesi ile tam kapasite su depolama işlemi tercih edilmiyor.

 

DSİ Hatay İl Müdürü Ali Şensöz, geçen yıla oranla 2010 yılında Amik Ovasında çiftçilerin pamuk ekimine yöneldiğini bu nedenle artan su talebinde çiftçileri mağdur etmemek için çalıştıklarını söyledi.

 

Temmuz ayı itibariyle artan hava sıcaklıkları ile birlikte su sorunu yaşamadıklarını ifade eden Şensöz, geçen yıl pamuğun para kazandırmasının ardından bu yıl Amik Ovası çiftçisinin devletten destek almak için buğday hasadından sonra ikinci ürün olarak pamuk ekimi yaptıklarını belirtti. Pamuktaki su ihtiyacında sorun yaşanmaması için baraja Asi nehrinden motopomplarla su takviyesi yaptıklarının da altını çizdi.

 

Şensöz, kış mevsiminin yağışlı gitmesine rağmen barajın istenilen oranda dolmadığını

bu nedenle her ihtimali göz önünde bulundurarak Şubat ayında 2.milyon 257.

Mart ayında 8. milyon 445.  Nisan ayında 8.milyon 821. Mayıs ayında ise 3.milyon 637.bin metreküp olmak üzere toplam olarak 23 milyon 160 bin metreküp su takviyesi yapıldığını ve şuanda 53 milyon 754 bin metreküp su bulunduğunu ifade etti.