HASİAD BAŞKANI NALÇABASMAZ GÜMRÜK KAPILARINDAKİ BEKLEMELERİN ÖNÜNE GEÇİLEBİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILMALI

HATAY - Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, gümrük kapılarındaki beklemelerin önüne geçilebilmesi için ivedilikle çalışma yapılması gerektiğini söyledi. 
HASİAD BAŞKANI NALÇABASMAZ GÜMRÜK KAPILARINDAKİ BEKLEMELERİN ÖNÜNE GEÇİLEBİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILMALI
Nalçabasmaz, HASİAD üyeleriyle birlikte Cilvegözü Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunarak, yaşanan TIR kuyruklarının Türkiye'ye yakışmadığını belirtti.
     Cilvegözü Gümrük Kapısı'ndan Suriye'ye ve buradan da Ortadoğu'ya mal taşımacılığı yapan TIR'ların oluşturduğu kuyruğun Türkiye'ye yakışmadığı gibi araçların beklemeden ötürü işadamlarına milyonlarca dolar maliyet kaybına neden olduğuna dikkati çeken Nalçabasmaz, şöyle devam etti:
     ''Dünyada yaşanan kıyasıya rekabetin göz önünde bulundurulduğunda gümrük kapılarında yaşanan beklemelerden kaynaklı işadamları maliyet kayıplara, ihracatçılara da pazar kaybettiriyor. Bu yıl 120 milyar dolar olması beklenen ihracatın hükümetin koyduğu 2025 yılında 500 milyar dolarlık hedefe ulaşamayacağı endişesini yaşıyoruz. Gümrük kapılarındaki beklemelerin önüne geçilebilmesi için ivedilikle çalışma yapılmalıdır. Gümrük Müsteşarlığına ve siyasi erk olan hükümet yetkililerine düşen sorumluluklar yerine acilen getirilmeli.''
     HASİAD üyeleri, Cilvegözü Gümrük Kapısı'nda Reyhanlı Kaymakamı Kenan İnan ve gümrük yetkilileri ile görüştü. Görüşmede gümrükte mal ve yolcu giriş çıkışlarında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.
     Nalçabasmaz, inceleme sonuçlarını değerlendirerek hazırlayacakları raporu Hatay Valiliğine, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Gümrük Müsteşarlığına ileteceklerini söyledi.