HASİAD, sanayi sektörünü masaya yatırdı

HASİAD Üyelerini 11 sektör başlığı altında toplayan Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği yönetim kurulu, sektörel toplantıların ilkini Sanayi sektöründeki üyeleri ile yaptı.

HASİAD, sanayi sektörünü masaya yatırdı

Sektör temsilcisi HASİAD yönetim kurulu üyesi Sıddık ÖNLEN’in ortağı olduğu HATBORU LTD.ŞTİ.’nin Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan idari binasında yapılan toplantıda sektördeki üyeler ve yönetim kurulu, sektörün sorunlarını ve yapılması gerekenleri tartıştılar.

Öncelikli 4 konunun ele alındığı toplantıyla ilgili HASİAD Başkanı Yahya Kemal NALÇABASMAZ “Üyelerimizi sektörel olarak ayırdığımızı daha önce de ifade etmiştik. Buradaki amacımız üyelerimizin sıkıntılarını ortak paydada toplayarak çözüm önermek ve konunun içindeki arkadaşlarımızın da katkılarıyla şehrimiz ekonomisine fayda sağlayıcı projeler üretmek olacaktır.

Sanayi sektör toplantısında ele alınan maddeleri ana hatları ile açıklar isek:

Bilindiği gibi TIR’lar Suriye’ye konvoylar halinde geçiriliyor. Cilvegözü gümrüğünde uzun kuyruklara sebep olan bu durum ihracatçıya maddi ve manevi zarar veriyor. Konunun çözümlenmesi için en yakın zamanda yönetim kurulu olarak Cilvegözü Sınır Kapı yetkililerini ve ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret edeceğiz.

İkinci olarak ta Türkiye-İran Ortak OSB kurulmasının bu ay sonunda karara bağlanması söz konusu. Aynı model neden Hatay-Suriye için uygulanmasın diye düşündük. İlgili mercilere gerekli yazılı başvuruları yapacağız. Bunun için elbette ki ilimizdeki ilgili kurum ve kuruluşları yanımızda görmek istiyoruz. Onlarla da gerekli temaslarda bulunacağız. Bu konunun öncelikle ilimiz daha sonra da ülkemiz ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ortadoğu ülkelerine açılmamız için önemli avantajlar sağlayabilecek ve bazı engelleri böylelikle aşmış olacağız.

Bir diğer konu ise öncelikli hedef projelerimizden biri olan 14 Ağustos ta yapılacak İskenderun Limanı’nın özelleştirmesi ihalesiydi. İlimizden taliplinin olmamasından ötürü müteessiriz. Umuyoruz ki ihale gününe kadar hemşehrimiz bir iş adamı bu işe gönüllü olur.

Son olarak ise bu toplantıya ev sahipliği yapan yönetim kurulu üyemiz aynı zamanda Antakya OSB Başkanı Sıddık ÖNLEN’in takipçisi olduğu Antakya OSB’nin genişletilmesini konusunu ele aldık. Bu konunun başından beri olduğu gibi bundan sonra da destekçisi ve takipçisi olacağız.” Dedi.

Başkan NALÇABASMAZ, ev sahipliği için HATBORU yetkililerine teşekkür ettiklerini ve sektörel üye toplantılarına devam edeceklerini de belirtti.