HATAY'DA 'ORGANİK ÜRÜNLERİN PAZARLANMASI ÇALIŞTAYI''

HATAY'DA 'ORGANİK ÜRÜNLERİN PAZARLANMASI ÇALIŞTAYI'' -TARIM MÜDÜRÜ ZABUN: ''HATAY'DA 331 ÜRETİCİ ORGANİK TARIM YAPIYOR''
HATAY'DA 'ORGANİK ÜRÜNLERİN PAZARLANMASI ÇALIŞTAYI''
HATAY - Hatay Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, kentte 331 üreticinin organik tarım yaptığını söyledi.
     Zabun, ''Organik Ürünlerin Pazarlanması Çalıştayı''nda yaptığı konuşmada, Hatay'da narenciye açısından bu alanda önemli bir potansiyel oluştuğunu vurguladı.
     Organik tarımın üreticiler ve tüketiciler için yararının bulunduğuna dikkati çeken Zabun, şöyle devam etti:
     ''Organik tarımla gelecek nesilleri korumak, toprak erozyonunu önlemek, su kalitesini korumak, enerji tasarrufu sağlamak ve ürünleri kimyasal ilaç kalıntılarından arındırmayı hedefliyoruz.
     Hatay'da toplam 331 üretici, 42 bin 988 dekarlık alanda, 25 farklı ürün yetiştiriyor. 2009?2010 üretim döneminde 35 işletme, 10 bin 173 dekarda toplam 203 bin 462 TL destekleme aldı.''
     Organik Ürün Uzmanı Conrad Thimm, Avrupa Birliği ülkelerinde ve ABD'de organik üretimin gelişmesinde devletlerden çok özel sektörün daha etkili olduğunu kaydetti.
     Sektörün organik tarımdan gelir elde edeceğine inanmasının önemini anlatan Thimm, ''Devletin en önemli fonksiyonunun ise paydaşları bir araya getirmek ve halkla ilişkileri geliştirerek organik ürünlerin üretimi ve tüketilmesinde olumlu bir kamuoyu oluşturabilmektir'' dedi.
     Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Dr. Ayşegül Akın da organik üretimin ülke insanının sağlığı ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılarak gelecek nesillere devredilmesi açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.
     Akın, ayrıca, organik tarımda danışmanlığın önemini ve AB'de genel durumu konusuna bilgi vererek, pazarlamanın önemine değindi.
     Hatay Sanayici İşadamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Nalçabasmaz ise üstüne ''organiktir'' etiketi yapıştırılan her ürünün bu özelliği taşımıyor olabileceğine dikkati çekti.
     Her aşamasında ilgili kesimin duyarlı olması gerektiğini kaydeden Nalçabasmaz, ''Pazarlama konusunda yaşanan sıkıntılara da dikkat etmek gerekir. Daha sistemli bir organik tarımı geliştirmemiz lazım. Tarımın geliştirilmesi açısından da destek verilmesi gerektiğine inanıyorum'' dedi.
     Çalıştayda, organik ürün üreten ve işleyen firmalar ile üreticiler sorunlarını dile getirirken, bölgede organik üretim ve pazarın geliştirilmesi için alınabilecek önlemler ve fırsatlar, tüm paydaşların katılımı tartışmaya açıldı.
     Narin Otel'de gerçekleştirilen ve iki gün sürecek çalıştaya, organik üretimde ihtisaslaşmış üretici örgütleri, ürün işleyen firma temsilcileri ve çiftçiler katıldı.