HATAY'DA ''TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?'' PANELİ

HATAY'DA ''TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?'' PANELİ -YARSAV ESKİ BAŞKANI EMİNAĞAOĞLU: ''TÜRKİYE'DE HER ŞEY SİYASİ PARTİNİN SAYISAL ÇOĞUNLUĞUNA VE PARMAK SAYISINA GÖRE BİÇİMLENİYOR''
HATAY'DA ''TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?'' PANELİ
HATAY - Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, ''Türkiye'de her şey siyasi partinin sayısal çoğunluğuna ve parmak sayısına göre biçimlendiriliyor'' dedi.
     Eminağaoğlu, Hatay'da Kültür Merkezi'nde, ADD Hatay Şubesi tarafından düzenlenen ''Türkiye nereye gidiyor?'' konulu panelde, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması sonucunda ''evet'' oylarının oranının yüzde 58 olduğunu anımsatarak, ''evet'' oy oranının 12 Eylül askeri müdahalesinden sonra gerçekleşen anayasa değişikliğinde yüzde 92 iken, bugün yüzde 58'e düştüğünü belirtti.
     Darbe ile 5 generalin meclisin yetkilerini elinden alarak kullandığını ifade eden Eminağaoğlu, ''Bugün de anayasa ilkeleriyle bağdaşmayan bir siyasi partinin çoğunlukta olduğu yasama organındaki her şey, siyasi partiye göre sonuçlanabilecek. Anayasa değişikliği, sadece iktidar partisi tarafından ortaya çıkarıldı. Anayasa değişikliği çalışma metinlerine bakıldığında, iktidar eksenli olduğu görülecek'' iddiasında bulundu.
     Eminağaoğlu, yapılan anayasa değişikliğinin, 12 Eylül 1982'deki generallerin söylemlerinden farklı olmadığını savundu.
     ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan da, Türkiye'nin, sorumluluğunu yapmayan ve düşünmeyen bir topluma sahip olduğunu kaydetti.
     Türkiye'yi sömürmek için gelen emperyalistleri suçlamadığını belirten Çölaşan, ''Çünkü onlar kendi ülkeleri için çalışıyor. Bizimkiler de kendi ülkeleri için çalışırsa, emperyalist güçlerin emrinde olmazlar. Her şey ne kadar kötüye giderse gitsin değişmez bir hedefimiz var. Atatürk'ün söylediği gibi bağımsızlık ve çağdaşlık. Atatürk ilkeleri bunun üzerine kuruldu '' dedi.