HATAY’IN İNSANLARI GİRİŞİMCİ; FAKAT KADINLAR DAHA DA GİRİŞİMCİ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu’nu ziyaret ederek, TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülay Gül’den, Kadın Girişimciler Kurulu hakkında bilgiler aldı.

HATAY’IN İNSANLARI GİRİŞİMCİ; FAKAT KADINLAR DAHA DA GİRİŞİMCİ

Kadınalrın ekonomiye katkısının tartışılmaz olduğunu söyleyen Vali Lekesiz, bu katkının arttırılması ve kadınları aktif iş dünyasına sokmak için ciddi ve etkili çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Hatay Valiliği olarak iki tane tarihi Antakya evi aldıklarını da dile getiren Vali Lekesiz, bu evleri kadın aile danışma ve üretim merkezi yapacaklarını söyledi. Belirli günlerde alanlarında uzman kişilerin kadınlara bu eğitim vermelerini sağlayacaklarını da ifade eden Vali Lekesiz, Hatay Valiliği olarak aldıkları tarihi Antakya evlerde, kadınlara yok olmaya yüz tutmuş Antakya eserlerini üretmeleri konusunda bilgilendireceklerini ve bu evleri kadınların aldıkları eğitimin yanı sıra, üretim de yapılabilecek şekilde tasarlayacaklarını vurguladı.

“Hatay’ın insanları girişimci; fakat kadınlar daha da girişimci” diyen Vali Lekesiz “Hatay’ın kalkınması için yaptığımız çalışmalarda kadınların aktif olması bizleri son derece memnun ediyor. AB projelerinden ve kalkınma projelerinden kadınlarımızın daha fazla faydalanması için çalışmalar yapıyoruz. Antakya’ya özgü ürünleri üretmek için ve kadınlarımıza hizmet vermesi için iki adet tarihi Antakya evi satın aldık. Restore edip kadınlarımızın hizmetine sunacağız. Böylelikle hem kadınlarımıza iş imkânı sunmuş olacağız; hem kaybolan ürünlerimiz i canlandırmış olacağız; hemde kadınların iş dünyasında daha da aktif olmalarını sağlamış olacağız” diye konuştu.

TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülay Gül ise, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’e kurul hakkında ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Girişimci kadınlara model olmak, finans kaynakları sağlamak ve cesaret vermek amacıyla kurulduklarını söyleyen Gülay Gül, sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projelere imza attıklarını, kadınlara ücretsiz internet eğitimi verdiklerini ve kadınların aktif iş hayatında yer almalarını sağladıklarını belirtti.