İLLERİN EKONOMİK PERFORMANSI

İLLERİN EKONOMİK PERFORMANSI -SON YILLARDA ÖZELLİKLE İHRACAT RAKAMLARINDA ATILIM YAPAN İLLERİN TEMEL SORUNLARI İŞSİZLİK VE YATIRIM EKSİKLİĞİ
İLLERİN EKONOMİK PERFORMANSI
Son yıllarda özellikle ihracat rakamlarında atılım yapan illerin temel sorunları işsizlik ve yatırım eksikliği olarak görülüyor.
     A.A muhabirlerine illeriyle ilgili bilgi veren oda başkanları, temel ekonomik gelişmeleri ve sorunları belirtirken, devletin yatırımcının önünü açmasını istediler.
    
     -HATAY: ULUSLARARASI TAŞIMACILIKTA TÜRKİYE 2'İNCİSİ-
    
     Hatay'ın son 10 yılda her alanda atılım yaptığı, sanayinin yanı sıra turizm gelirleriyle ekonomisinin düzeleceği bildirildi. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Hataylı işadamlarının girişimci ruhu sayesinde dünyanın her tarafına çeşitli sektörlerde ihracat ve ithalat yaptıklarını söyledi.
     Hatay'da, özellikle İskenderun, Dörtyol ve Erzin üçgeninde son yıllarda önemli yatırımlar gerçekleştiğine dikkati çeken Çinçin, şöyle devam etti:
     ''Kentte son 10 yılda ihracatçı firma sayısı yüzde 62 artarak 659'a, ithalatçı firma sayısı da yüzde 15 artarak 252'ye yükseldi. Geçen yıl 1 milyar 416 milyon 912 bin dolarlık demir-çelik, yaş sebze meyve, mobilya ve ayakkabı ihraç edildi, 2 milyar 711 milyon 763 bin dolarlık da mineral yakıt ve yağ, gübre, kağıt, karton ve seramik ile plastik mamuller ithal edildi. Yaş sebze ve meyve konusunda pilot bölgeyiz. İstanbul'dan sonra uluslararası taşımacılıkta Türkiye ikincisi olan kentte toplam 157 TIR filosu bulunan firma var. Geçen yıl 2009 yılı itibariyle, İlimizde faaliyet gösteren ve Sanayi Sicil Belgesi almış olan toplam 674 işletme mevcut. Yüzde 19 işsizliğe karşın 550 bin kişi istihdam ediliyor.''
     Hatay'ın, Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerine açılan Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarının bulunduğunun altını çizen Çinçin, havaalanının geç açıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
     ''Geçtiğimiz günlerde hudut kapısı ilan edilen havaalanı, terminal binası tamamlanınca uluslararası havaalanı statüsüne kavuşturulacak. Böylece Vatikan tarafından hac yeri kabul edilen St Pierre Mağara Kilisesi, dünyada Tunus'tan sonra ikinci taban mozaiği zenginliğine sahip olan Arkeoloji Müzesi, Anadolu'nu ilk camisi olan Habib-i Neccar Camisi ile Samandağ'da Titus Tüneli ve diğer tarihi ve turistik yerleri tanıtarak daha çok turizm geliri sağlayacağız.''
     Geçen yıl yerli ve yabancı 526 bin turistin kenti ziyaret ettiğini belirten Çinçin, 25 turizm işletme belgeli konaklama tesisi bulunan şehire 2 bin 672 yatak kapasitesinin yetersiz olduğunu, yeni 5 yıldızlı otel yapılması için büyük kuruluşların girişimlerinin bulunduğunu söyledi.
     Çinçin, İskenderun Limanı'nın toplam rıhtım uzunluğunun 1698 metre olduğunu, aynı anda 964 gemi kapasitesi bulunduğunu belirterek, ''Burası demiryolu ve karayolu şebekesi ile bağlantılı genel amaçlı bir liman olup, dökme, Ro-Ro ve karışık eşyaya hizmet vermektedir. Geçen yıl, İskenderun Limanı'na, 815 Türk bayraklı, 2 bin 797 yabancı bayraklı gemi giriş-çıkış yapmıştır. Toplamda, 67 milyar 490 milyon 58 bin ton yükleme, 23 milyar 933 milyon 351 bin ton boşaltma yapıldı'' dedi.